Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşacak Zakayev’e bağlı yeni Çeçen taburu kuruldu

Ukrayna’da işgalci Rus ordusuna karşı savaşacak Ahmed Zakayev’e bağlı yeni bir Çeçen taburu oluşturuldu.

Çeçen İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev’in emriyle Ukrayna’da Rus ordusuna karşı savaşan yeni bir Çeçen taburu kuruldu. Ukrayna Bölgesel Savunma Uluslararası Lejyonu içerisinde Özel Amaçlı Tabur (OBON) ismiyle görev yapacak yeni grubun komutanlığına Hacı Murat Zumso atandı. 2014 yılından beri Ukrayna tarafında Rus ordusuna karşı savaşan Şeyh Mansur Taburu ve Cohar Dudayev Taburu’na yeni bir grup eklenmiş oldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da yaşayan, ancak 24 Şubat’tan itibaren çeşitli Avrupa Birliği ülkeleri ve Ukrayna’ya ziyaretler gerçekleştiren Ahmed Zakayev, yeni kurulacak taburun Ukrayna ordusunun bir parçası olan uluslararası lejyon içerisinde görev alacağını bildirdi. Zakayev basına verdiği demeçte ayrıca Çeçenya’nın bağımsızlığının Ukrayna hükümeti tarafından tanınması için Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yerleşmeyi düşündüğünü aktardı.

Avrupa’daki Çeçen topluluğu, Doku Umarov’un Kafkasya Emirliği’ni ilan etmesi üzerine Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin başına Ahmed Zakayev’i seçmişti.