Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle on binlerce Rusya vatandaşı Ermenistan’a göç etti

24 Şubat tarihinde başlayan Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle Rusya vatandaşları farklı ülkelere göç etmeye devam ediyorlar.

Ukrayna topraklarında yaşanan savaştan etkilenen Rusya vatandaşları daha iyi yaşam standartlarına sahip başka ülke arayışlarını sürdürüyorlar. Ermenistan’ın başkenti Erivan’daki Zvartnots Uluslararası Havalimanı’nda yaşanan hareketliliğe dikkat çeken uzmanlar, iniş yapanların birçoğunun turistik nedenlerle değil, yerleşmek için gelen Rusya vatandaşlarından oluştuğunu açıkladılar. Yaşanan göç sebebiyle Erivan’da kira fiyatlarının arttığı ve yeni gelen göçmenlerin ikinci büyük şehir olan Gümrü’ye yöneldikleri aktarıldı.

Open Caucasus Media’ya bilgi veren İlya ve İrina çifti, Moskova’dan Gümrü’ye yerleştiklerini, Rusya’dan kendileri gibi gelen çok sayıda insan olduğu için çabuk adaptasyon sağladıklarını ve mesleklerini burada da kolayca yapabildiklerini belirttiler. Dört odalı bir daire için 500 dolar kira ödediklerini anlatan çift, akşam vakitleri şehirdeki barların Rusya’dan gelenler tarafından doldurulduğu bilgisini verdi. Anne İrina, şu an için tek sıkıntının 12 yaşındaki oğlunun eğitim problemi olduğuna dikkat çekti ve Rus okulu aradıklarını söyledi.

Ermenistan Göç İdaresi halkla ilişkiler görevlisi olan Nelli Davtyan’ın verdiği bilgilere göre, bu sene 142 bin Rusya vatandaşı Ermenistan’a geldi, geçen sene bu rakam yalnızca 43 bin civarındaydı. Rusya vatandaşları içerisinde 1.600 kişinin Ermenistan vatandaşlığı için başvuru yaptığını söyleyen Davtyan, 24 Şubat ile 13 Nisan tarihleri arasında 350 kişi oturma izni, 200 kişi de mülteci statüsü için başvuruda bulundu. Davtyan ayrıca yasal olarak mülteci izni alsalar bile bu insanların toprak sahibi olma ve oy kullanma haklarının bulunmadığını belirtti.