Suriyeli Çerkesler Avrupa’ya gidiyor

İstanbul otogarı Suriyeli sığınmacılarla doldu. Binlerce sığınmacı Edirne’ye gitmek için bekliyor.

Suriyelilere bilet satılmayan Esenler otogarında bekleyen mültecilerin arasında 55 kişilik bir grup var. Bu grup kendisini Suriyeli Çerkesler olarak tanıtıyor. Ajans Kafkas muhabirinin sorularını yanıtlayan grup üyeleri, Suriyeli olduklarını ve orada yaşayan Kafkasyalıların bir araya gelerek, Avrupa’ya gidişte daha güvenli bir güzergah olan kara yolunu seçtikleri için İstanbul’a geldiklerini belirtti.

unnamedAjans Kafkas’a konuşan Suriyeli Abzeh Şamil, otogarda bulunan insanların Ürdün, Türkiye ve Rusya’dan gelerek Avrupa’ya gitmek için örgütlendiklerini anlattı. Kafkasyalı muhacirler Suriyeli gençlerin Facebook üzerinden organize ettikleri kampanyaya dahil olduklarını söyledi. Bir kaç Suriyeli gencin başlattığı kampanyaya katıldıklarını söyleyen Şamil, daha iyi bir gelecek umut ederek bu yola çıktıklarını söyledi.

Durumdan haberdar olan Kafkas Vakfı yetkilileri otogarda Edirne’ye gitmek için bekleyen soydaşlarını ziyaret ederek, yardımcı olmak için ellerinden geleni yapabileceklerini belirtti. Kafkas Vakfı tarafından yapılan çeşitli yardım tekliflerini şimdilik reddeden Kafkasyalılar, “Türkiye’de yaşayan soydaşlarımızdan istediğimiz tek bir yardım var” dedi, “o da Edirne’ye gitmek için araç”.