Suriyeli Çerkesler için sıcak bir yuva

Suriye’den gelen mülteci Karaçay-Çerkes’de öğrencilere İngilizce dersi veriyor.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyetinin kuzeyindeki Habez köyünde birinci sınıf öğrencilerine İngilizceyi şimdi 43 yaşındaki Buseyna öğretiyor. Buseyna sakin ve güler yüzlü biri. Karaçay-Çerkes’e altı ay önce Suriye’deki savaştan kaçarak geldi. Gelişinden iki ay sonra iş buldu ve bunun büyük bir şans olduğunu düşünüyor. Suriye’de yirmi yıldır öğretmenlik yaptığı için, ev hanımı olmanın artık onun için çok zor olduğunu söylüyor.

Mülteci Buseyna Votey, “Köylüler benim İngilizce bildiğimi öğrendiler ve çocuklarını bana göndermeye başladılar. Kimilerine ev ödevlerinde yardım ettim, kimisi de çocuğunun dili öğrenmesini istiyordu. Böylelikle okulda benim adımı duydular ve iş teklifinde bulundular” diye anlatıyor.

Buseyna’nın okulunda otuz çocuk var. Bölgede Suriye’den gelen mülteciler ve Kafkasyalılar arasında anlaşmazlık ve çatışma hiç olmadı. Aksine çocuklar yeni öğretmenlerinin dersine girmek için can atıyorlar. Buseyna’yı hem bir öğretmen hem de bir insan olarak çok seviyorlar. Ebeveynler de onu gözleri gibi koruyorlar. Buseyna’nın sınıfındaki öğrencilerin başarıları sebebiyle birçok anne çocuklarını ona göndermeyi istiyor.

Öğrencilerden birinin annesi Bella Sidakova, “Onun sabrı var ve İngilizceyi çok iyi biliyor. İngilizce öğrenmede böyle bir fırsatımız olduğu için mutluyuz. Çocuklar ne kadar çabuk öğrenmeye başlarsa, o kadar çabuk ilerlerler” diyor.

Herkesin çok sevdiği öğretmen Buseyna, okuldaki işini bitirince aceleyle eve dönüyor. Çünkü kendisini bekleyen iki kızı var. Onların ödevlerine yardım ediyor ve birlikte ev işlerini hallediyorlar.

Habez’de altı Suriyeli aile yaşıyor. Köylüler onlara evlerini geçici olarak verdiler. Bölge Başkanı Rauf Araşukov mülteciler için ayrı bir bina inşa etti. Ve söz verdi, “Mülteciler yeni yılı kendi evlerinde karşılayacaklar.”

Rauf Araşukov, xabez.ru haber ajansına yaptığı açıklamada, “Çalışmalarımız bitmek üzere. Mülteciler yakında kendi sıcak evlerine kavuşacaklar. Onların bölgede yaşayan yerli insanlardan farkı kalmayacak. Kendilerini evlerinde hissedecekler” dedi.

Şimdi Suriyeli mülteci aileler kendilerini gerçekten evlerinde hissediyor. Onlar Suriye’de savaş bitse de burada kalmayı planlıyorlar. Bölge yönetimi de yeni mültecileri misafirperverlikle karşılamaya hazır. Yeni gelecek mülteciler için, binada üç boş daire bırakıldı.