Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova-Sırbistan gerginliğinin nedeni bir grup Çerkes ve Çeçen

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan gerilimi Çerkeslere ve Çeçenlere bağladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova-Sırbistan geriliminden yaklaşık bir ay sonra yeni iddialarda bulundu. Vucic, olayların şiddetlendiği 31 Temmuz tarihinden önce, Ramzan Kadirov’a muhalif bir grup Çerkes ve Çeçen’in Kosova’da kaldığını söyledi. Vucic, söz konusu grubun Ahmed Zakayev ve Jambulat Süleymanov’a yakın olduğunu, Ukrayna’da Rus ordusuna karşı Arnavut savaşçı topladığını ve ismi tam açıklanmayan bir Türk vatandaşıyla da temas kurduğunu söyledi.

Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Başbakanı Ahmed Zakayev, Vucic’in iddialarıyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Avrupa merkezli Tolam Çeçen Devlet Vakfı Başkanı Jambulat Süleymanov ise “Bu açıklamaların Rusya’nın müttefiki Sırbistan’ın bir provokasyonu olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Kavkaz Realii’ye konuşan Avrupa’daki Çeçen muhalifler, Vucic’in Kosova’ya geldiğini söylediği Ahmed Bahayev ve İdriz Arzasanov isimlerini tanımadıklarını ifade ettiler.

Geçtiğimiz ay Kosova yönetiminin kararıyla Sırbistan’a ait kimlikle Kosova’ya giriş yasaklandı. 1 Ağustos’ta yürürlüğe girecek karara itiraz eden Kosova’nın kuzeyindeki Sırplar, yollara barikat kurup Arnavut kökenli vatandaşlara saldırılarda bulundular. Gerilim nedeniyle Kosova hükümeti kararın 1 Eylül’e ertelendiğini duyurdu. Çatışmaları yorumlayan bölge uzmanları, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın Balkanlar’daki dondurulmuş ihtilafları yeniden ortaya çıkaracağı uyarısında bulundular.