Rusya’da sağlık çalışanları devletin koronavirüsle mücadelede yetersiz kaldığını belirterek çalışmama kararı aldı

Rusya’nın Kaliningrad bölgesinde 350 sağlık görevlisi, Moskova yönetiminin yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir almakta yetersiz kaldığını belirterek çalışmama kararı aldı.

Kaliningrad bölgesi Sağlık Bakanı Aleksandr Kravçenko, konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, “Birçok sağlık çalışanımız bu dönemde işe gelmeyi reddetti. Yaklaşık 100 doktor ve 250 sağlık görevlisi. Ayrıca, kendi isteğiyle pek çok kişi işten ayrıldı.” dedi.

Kravçenko, bu durumun sağlık çalışanlarının kendi kararı olduğunu vurgulayarak, “Koronavirüs vaka sayısının artması nedeniyle, tüm doktorlar çok zor koşullarda çalışıyor. Daha fazla personelin potansiyel geri çekilme riskini azaltmak için sağlık çalışanlarını gruplara ayırdık ve sırayla çalıştırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Edinilen bilgilere göre, Rusya Federasyonu’nun Baltık Denizi’ne kıyısı olan şehirlerinden Kaliningrad bölgesinde şu ana kadar toplamda 524 koronavirüs vakası tespit edilmişti. 7 Mayıs 2020 itibariyle ülke genelinde koronavirüs vaka sayısı 177 bini aştı. Vefat sayısı ise 1625 olarak açıklandı.

Kaynak: QHA