Rusya Müslümanları Ayasofya kararından memnun

Rusya Müftüler Konseyi Başkan Yardımcısı Damir Muhetdinov, Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi kararının Müslümanlar için büyük bir sevinç olduğunu söyledi.

Muhetdinov, Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını değerlendirdi. Ayasofya’nın yüzlerce sene korunduğuna dikkati çeken Muhetdinov, “Tarihte bazı devletler fethettikleri topraklarda dini mekanları yok ediyorlardı. Bu, bazı Müslüman ülkelerinde de oldu. Ayasofya ise sürekli korundu.” dedi.

Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi meselesinin, Türkiye’nin hakkı olduğunu da dile getiren Muhetdinov, “Bağımsız bir ülkenin iç işlerine karışma hakkımız yok.” diye konuştu.

Tüm dini kesimlerin Ayasofya’yı artık ziyaret edebileceğine dikkati çeken Muhetdinov, “Bu kararı, tek yaradana inancın tarihi zaferi olarak görüyoruz. Yeryüzünde duaların yapılacağı bir yerin daha olmasını memnuniyetle karşılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapıcı ve kardeşlik ilişkilerini uzun zamandır yürüttüklerini de vurgulayan Muhetdinov, birlikte birçok projeyi hayata geçirdiklerini dile getirdi.

Muhetdinov, Moskova Merkez Camisi’nin Türkiye’nin katkılarıyla inşa edildiğini anımsatarak, “Hadislerin Türkçeden Rusçaya çevirilmesiyle ilgili projeyi tamamlamak üzereyiz. Bu çalışmalar 7 ciltten oluşuyor. Türk ve Rus uzmanlar, bu proje üzerinde 5 senedir çalışıyor. Çok yakın zamanda kitaplar yayımlanacak.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA