Ramzan Kadirov’un ‘hastalığı’ tartışmaları sürüyor

Ramzan Kadirov’un 13 Ocak’ta sağlık sorunlarını gerekçe göstererek geçici süre görevinden ayrılması üzerine yapılan tartışmalar devam ediyor. 

Siyasi analist ve “Medeniyetler Diyaloğu” Enstitüsünde bilimsel çalışmaların yöneticisi olan Alexei Malashenko, Kadirov’un hastalığı hakkında yapılan yorumların imajını etkilemeyeceğinden emin. Malashenko, “Herkes bazen hasta olabilir ve bu tür haberlerin Kadirov’un imajı üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Aksine, onu bir şekilde insanlaştırır, onun bir anıt değil, diğerleri gibi bir insan olduğunu gösterir.” dedi. Nitekim, Malashenko sağlık problemleriyle uğraştığı şu anda dahi Kadirov’un bilgisi olmadan tek bir karar alınmadığına inanıyor.

Buna karşılık, başka bir siyasi analist olan Dmitry Oreshkin, Kadirov’un hastalığının yeniden alevlenen karmaşa ile denk gelmesine dikkat çekti.

Oreshkin yaptığı açıklamada “Bana öyle geliyor ki kendisi çok hasta, fakat daha ziyade bir yerde bir şeyler bekliyor. Kadirov’un hastalığının Rus hükümetindeki değişikliklerle denk gelmesi konusunda kafam karışmış durumda.” dedi. 

Ramzan Kadirov 13 Ocak’ta sağlık sorunlarını gerekçe göstererek izne ayrılmış, yerine ise Müslim Khuciyev vekaleten atanmıştı.

Kaynak: CK