Navalnıy: Hükümet beni hapishanede zehirleyecek kadar aptal

Rusya’da geçen hafta sonu tutuklu bulunduğu cezaevinde fenalaşarak hastaneye kaldırılan muhalif lider Aleksey Navalnıy zehirlenmiş olabileceğini söyledi. Dün Navalnıy’ın avukatı ve hastanedeki doktorlardan biri de muhalif siyasetçinin zehirlenmiş olma ihtimali olduğunu aktarmıştı.

Navalnıy’ın fenalaşmasının sebebinin alerjik reaksiyon olduğu iddia edilmişti. Navalnıy kişisel blogunda yayımladığı yazısında daha önce asla alerjik reaksiyon göstermediğini ifade etti.

Rus muhalif lider blogundaki yazısında hükümeti kastederek, “Gerçekten seni direkt şüpheleri üzerlerine çekecek bir yerde zehirleyecek kadar aptallar mı?” diye sordu. Navalnıy kendi sorusuna şu yanıtı verdi:

“Şunu kendimden emin bir şekilde söyleyebilirim: Rusya’da iktidardaki insanlar gerçekten epey aptallar. Yaptıklarına bakınca bir anlam veya mantık arıyorsunuz. Ama aslında olan şey onların aptal, kötü niyetli ve paraya takıntılı olmaları.”

Navalnıy’ın Moskova’da tedavi gördüğü hastane siyasetçinin geçirdiği ani rahatsızlıkla ilgili bir açıklamada bulunmazken, Navalnıy’ın tedavisi bittikten sonra tutulduğu hapishaneye geri gönderildiği bildirildi.

Navalnıy’ın Vladimir Putin hükümetinin en büyük rakiplerinden biri olduğu biliniyor. WSJ, Navalnıy’ı bir makalesinde “Putin’in en çok korktuğu adam” olarak tanımlamıştı.

Kaynak: T24