Malhaz Maçalikaşvili: Gürcistan yetkilileri bana rüşvet teklif etti

Gürcistan’ın Pankisi Vadisi’nde güvenlik güçleri tarafından öldürülen Temirlan Maçalikaşvili’nin babası medyaya konuştu.

2017 yılında Gürcistan’ın Pankisi Vadisi’nde güvenlik güçleri tarafından öldürülen Temirlan Maçalikaşvili’nin babası Malhaz Maçalikaşvili oğlunun ölümüyle ilgili medyaya bilgi verdi.

Oğlunun suçsuz olduğunu söyleyen Malhaz Maçalikaşvili, “Gürcistan güvenlik güçlerinin hedefi Temirlan değildi ama bunu öldürdükten sonra anladılar ve suçlarını gizlemek için eline el bombası koydular. Oğlumun parmak izi el bombasının üzerinde yoktu, ona iftira attılar. Bombanın üzerinde tek bir damla kan yoktu, geri kalan her şey kan içerisindeydi.” dedi.

Gürcistan’da resmi görevlilerin kendisine karşı tutumunu eleştiren Maçalikaşvili, “Gürcistan Parlamentosu önünde 1130 gün süren protesto gerçekleştirdim. Gürcistan yetkilileri kurduğum çadırı kaldırırsam oğlumun yanlışlıkla öldürüldüğünün kabul edileceğini teklif etti. Rüşvet bile teklif ettiler, oğlum her şeyden değerli, ben satın alınacak türden biri değilim.” ifadelerini kullandı.

26 Aralık 2017 tarihinde Gürcistan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda 19 yaşındaki Temirlan Maçalikaşvili hayatını kaybetmişti. Medyaya yansıyan iddialara göre, Gürcistan istihbarat birimlerinin gerçek hedefi, Çeçenya uyruklu olarak bilinen ve IŞİD üyesi olmakla suçlanan Ahmet Çatayev’le bağlantılı kişileri yakalamaktı.

Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğundan şüphelenilen Ahmet Çatayev, 21 Kasım 2017 tarihinde Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen operasyonda öldürülmüştü. IŞİD mensubu olduğu belirtilen kişilerin Atatürk Havalimanı’nda 28 Haziran 2016 tarihinde düzenlediği terör saldırısında 46 kişi hayatını kaybetmiş, 163 kişi yaralanmıştı.