Kalyapin İşkence Karşıtı Komite’yi kapatacak

İşkence Karşıtı Komitenin Başkanı İgor Kalyapin, komitenin yabancı devletlerin faydasına hareket eden bir ajan örgüt olarak görülmesinden dolayı komiteyi hızlı bir şekilde kapatacaklarını açıkladı.

Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi üyeliği ve İşkence Karşıtı Komite Başkanlığı görevlerini sürdüren İgor Kalyapin, Kavpolit’e yaptığı açıklamada, “Mahkemenin bugün aldığı karar, kendi soruşturmasını yapmadan Nijegorod savcılığının almış olduğu kararı tekrarlamasından ibarettir” dedi.

İnsan hakları savunucusu Kalyapin’in açıklamasına göre diğer Komite çalışanları da örgütlerinin lağvedilmesini destekliyor. Çünkü ajan olarak etiketlenmiş bir şekilde faaliyetlerine devam etmek istemiyorlar.

Kalyapin “Devlet kendimize iftira atmamızı istiyor. Bize birilerinin görevlendirmesi üzerine çalıştığımızı söyletmeye çalışıyor. Bunu yapmayacağım. Eğer yapacağımız toplantıda komitenin faaliyetlerine devam etmesi kararı alınırsa başkanlığından ayrılacağım” açıklamasında bulundu.

Bu demek değildir ki İgor Kalyapin artık insan hakları faaliyetleri ile ilgilenmeyecektir diyen Kalyapin  “Bir süredir bir şirket kurmayı planlıyoruz. Bu şirket komitenin şu anki fonksiyonlarını bir kaç farklı örgüt içinde paylaştırmamızı sağlayacak. Böylece daha etkin ve uzun süreli bir mücadele verebileceğiz” dedi.

İşkence Karşıtı Komite Yabancı Ajan listesine 16 Ocak’ta alınmıştı. Nijegorod Mahkemesi İşkence Karşıtı Komite’nin temyiz talebini bugün (8 Temmuz 2015) reddetti.