“Kafkasyalı mültecilere ADALET istiyoruz”

Change.org sitesinde, 23 Mayıs’ta haberini yaptığımız, Kumkapı İstanbul Yabancılar Şubesi’nde 2 aydır nezarethanede tutulan Kafkasyalı göçmenler hakkında bir kampanya başlatıldı.

Kampanyanın açıklaması şu şekilde,

Türkiye ye sığınan Kafkas-Çeçen kardeşlerimiz Yabancılar Şubede 2 aydır Gözaltında

Rus-Çeçen savaşları ve Rusya’nın Kafkasya’nın geri kalanında da sürdürdüğü zorba yönetim neticesinde vatanlarını terk etmek ve Türkiye Cumhuriyeti’ne sığınmak zorunda kalmış Kafkasyalı mülteciler “İdari Gözetim Kararı” denilerek gerekçesinden bihaber aylarca tutuklu kalıyorlar. Aşağıdaki metni kaleme alan Kafkasyalı mülteciler şu anda İstanbul İl Göç İdaresi Kumkapı Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyorlar. Bu metne imzasını koyan biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak, aşağıdaki Kafkasyalı mültecilerin imzalarının yanına imzalarımızı ekliyor ve siz yetkililere iletiyoruz. Kumkapı’da ve ülkemizin farklı bölgelerinde artık zulüm boyutuna varan uygulamalara maruz kalan tutuklu Kafkasyalı mültecilerin öncelikle salıverilmesini ve sınırdışı kararlarının geri çekilmesini talep ediyoruz.

*****

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Tam 2 ay önce biz, İstanbul Yabancılar Şubesinde tutuklu olanlar olarak, bize yönelik bu hukuksuz durumu anlatan mektubu yazıp medya organlarına iletmiştik. Tam 2 ay geçmesine rağmen değişen bir durum yok. Üstelik, dosyalarımıza, hiçbir neden yokken “kod”lar konulmuş ve bizi ülkeden sınır dışı etmeye çalışıyorlar. Bu “kod”un ne demek olduğunu anlatacak olursak; bu faşist Almanya’sında Yahudiler için uygulanan etiketler gibi, orada da ceza almak için Yahudi olmak yetiyordu. Bu zamanların eskide kaldığını sanıyorduk, ama buraya (yabancılar şubesi nezarethanesi) düştükten sonra yanıldığımızı anladık.

Bu “kod”lar öncelikle Kafkas kökenli Müslümanlara -Çeçenler, İnguşlar, Dağıstanlılar, Çerkesler vs.-konulmaktadır. Kadın ve çocuklara bile. Rusya’da da insanlara ırka göre zülüm uygulanmakta. Biz, Türkiye’yi kardeş ülke biliyorduk. Bizim durumumuzda, bizi tutuklamak ve burada tutmak için bir sebep yok.

Resmi makamlardan alınmış ikamet tezkeresi (oturma izni), pasaportlar, sağlık sigortalarımız var. Biz ve çocuklarımız yasal olmayan işlerle uğraşmıyoruz. İlk polis kontrolünde tutuklanıp yabancılar şubesi nezarethanesine atılacaksak, bu ikamet tezkereleri neden alıyoruz, sağlık sigortası yaptırmak için neden onca para harcıyoruz?!

2 aydır bu bir yanlış anlaşılmadır ve düzeltilir diye bekliyoruz, ama durumumuzda düzelme adına herhangi bir değişiklik yok.Şimdi de, medya organlarını kullanarak, bize yapılan bu hukuksuzluğu Türk halkına ve yetkililere duyurmak istiyoruz. Bu ülkede, adaletin sadece kağıt üzerinde ve sözde olmadığına hala inanıyoruz.

Bu mektup, tutuklu bulunan ve kendi geleceği konusunda ne olacağını bilmeyenlerin (bir kısım tutuklular Rusya’ya ya da onlara bağlı ülkelere sınır dışı edildi) mektubudur. Biz, İstanbul Kumkapı ilçesinde bulunan yabancılar şubesi nezarethanesindeyiz. Sizi bekleyenler olduğu gibi, bizim de bekleyen eş ve çocuklarımız vardır. Adaletin sağlanacağı ve haklarımızın iade edileceği inancıyla…

Kharon Gardanov,

Mustabi Dzeytov,

Anzor G…

Turpal B…

Kampanyanın linki