Kafkasya’da Covid-19

Rusya

1 Nisan tarihi ile Rusya’da toplam vaka sayısı 2777 olarak açıklanırken 1880’inin Moskova’da olduğu bildirildi., Başkentte Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi.

Moskova’da özel sebeplerden dolayı sokağa çıkan kişilere 4 bin ruble ceza uygulanıyor. İkinci defa sokağa çıkmanın ihlalinin cezası 5 bin ruble olarak açıklandı.

Çeçenya

1 Nisan’da Çeçenya’da ilk ölüm vakası rapor edildi. Daha önceden durumunun ciddi olduğu bildirilen ve Moskova’dan geldiği belirtilen 1938 doğumlu bir kadın hayatını kaybetti. Ramzan Kadirov yaptığı açıklama ile 5 Nisan’dan itibaren ülkeye giriş ve çıkışların yasaklanacağını belirtti. Daha önceden ise ülkede 65 yaş üstü vatandaşların evlerinden çıkmaları yasaklanmıştı.

Ramazan Kadirov aynı zamanda Çeçenya’da devlet memurlarının maaşlarının yarısının sağlık çalışanlarını desteklemesine yönelik görüş bildirdi.

Dağıstan

Dağıstan Sağlık Bakanlığı, 26 Mart’ta hastanede gözlem altında bulunan 9 kişide Covid-19 pozitif olduğunu açıklamıştı. Virüsten enfekte olanların kaynağının Londra, Moskova ve Türkiye olduğu belirlendi. Ülkede enfekte olan kişi sayısı 15 kişi bildirildi.

Sınır kapılarında geçişlerde vatandaşlar sağlık durumuna göre geçiş izni veriliyor. Buynaksk, Kızılyurt, Khasavyurt, Derbent’e girişlere gelen kısıtlama ile giriş çıkışlar kontrollü bir şekilde devam ediyor.

Kaberdey-Balkar

Nalçik’te 18 Mart ile başlayan acil durum önlemleri devam ediyor. 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. 30 Mart’ta alışveriş merkezleri kapatıldı. Nalçik’te toplu taşımada şiddetli düşüş görüldü buna rağmen Nalçik’te sefer sayıları normal seyrinde devam ediyor. 28 Mart’ta ise kayak merkezleri kapatılmıştı.

1 Nisan itibariyle özel sebepler dışında evden çıkış yasağı başladı. Covid-19 vaka sayısı ise 8 olarak rapor edildi.

Azerbaycan

15 Mart itibariyle Azerbaycan’da vaka sayısı 25 olarak açıklanmış ve o tarihte 560 kişi karantina altına alınmıştı. Türkiye ile 15 Mart’ta sınırlarını kapattığını açıklayan yetkililer 16 Martta ise Rusya’ya ile anlaşmalı olarak giriş çıkışı durdurdu.

1 Nisan itibariyle 5 kişinin Covid-19’dan öldüğü bildirildi. 26 kişinin iyleştiği Azerbaycan’da 328 kişi hastanede gözetim altında bulunuyor. Toplam vaka sayısı 359 olarak açıklandı.

İnguşetya

İnguşetya’da Tesham Vakfı doktorların  ve sağlık çalışanların daha uygun şartlarda çalışabilmesi için hastane çalışanlarına koruyucu ekipman bağışı kampanyası başlattı.

Ermenistan

1 Nisan itibariyle Ermenistan’da Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. 89 yaşındaki yoğun bakımdaki hastanın hayatını kaybetmesiyle ülkede Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 4 oldu. Yapılan tesler sonucunda sağlık bakanlığının açıkladığı 532 pozitif vaka rapor edildi.

Gürcistan

Gürcistan’da kolluk kuvvetleri 21:00-06:00 arasında sokağa çıkma yasağına uymayanlara ceza uygulamaya başladı. Şu ana kadar ceza uygulanan 60 kişi bulunuyor. Ülkede toplu taşıma araçları hizmet vermeyi durdurdu. Gürcistanda 1 Nisan itibariyle ölüm vakası açıklanmadı. Şu ana kadar Covid-19 testlerinde 117 pozitif vaka rapor edildi. 23 kişi iyileşti.

Krasnador

19 Mart’ta Sochi’de ilk koronavirüs vakası açıklandı. Enfekte olan 2 kişi rapor edildi.

1 Nisan itibariyle Kuban bölgesinde Covid-19 enfekte olan kişi sayısı 22 olarak rapor edildi. 3 kişinin ise iyileştiği açıklandı. Buna rağmen geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

Kuzey Osetya

Kuzey Osetya’da 1 Nisan tarihi ile ilk vaka açıklandı. 2 kişinin testi Covid-19 pozitif açıklandı.

Bölge yetkilileri 65 yaş üstü vatandaşların ve kronik rahatsızlığı bulunlara evlerinden çıkma yasağı getirdi. 1 Nisan itibariyle yolcu taşımacılığı askıya alındığı açıklandı.

Abhazya

Abhazya, Ruslar dahil olmak üzere ülkeye tüm yabancıların girişlerine yasak koydu.

#Covid19Caucasus