Kafkasya kitapları dijitalleşiyor

Mingi Tav Karaçay-Malkar Bilim ve Kültür Araştırmaları Derneği, Yerel Tarih ve Kültür Derneği (YERTAD) ve Türk Dünyası Dijital Kütüphanesi’nin (OTRAR) ortaklaşa geliştirdiği projeyle Kafkas kitapları dijitalleşiyor.

Ankara’da gerçekleşen programda, YERTAD ve OTRAR Başkanı Nizamettin Aykurt ile Mingi Tav Karaçay-Malkar Bilim ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı Ufuk Tavkul tarafından imzalanan mutabakat zaptıyla proje hayata geçirildi.

Kafkasya genelini kapsayan projede öncelikle olarak Türkçe konuşan Kafkas halklarıyla ilgili yazılı kültürel mirasın korunması ve güçlendirilmesi hedefleniyor.

Mingi Tav Karaçay-Malkar Bilim ve Kültür Araştırmaları Derneği tarafından yapılan açıklamada; Karaçay-Malkar, Nogay ve Kumuk halklarını önceleyen proje ile dijital külliyat oluşturmak için gerekli tarama, kopyalama, satın alma, teknik alt yapı ve yazılım desteği sağlama konularında YERTAD ve OTRAR ile iş birliği yapıldığı vurgulanıyor.

Proje kapsamında aynı zamanda Karaçay-Malkar Dijital Kütüphanesinin www.mingitav.org.tr adresine yükleneceği belirtildi.