Kafkaslar’dan Anadolu’ya giriş kapısı: Ani

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ani Ören Yeri, sonbaharda da yerli ve yabancı trustleri cezbediyor.

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, “Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılan Ani Ören Yeri, sonbaharda da yerli ve yabancı turistleri cezbediyor.

Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan, Kars’ın Arpaçay ilçesi yakınındaki Ani Ören Yeri, 961-1045 yıllarında Pakraduni Hanedanlığı döneminde başkentlik yaptı.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne 15 Temmuz 2016’da dahil edilen antik şehir, 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındırıyor.

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, özellikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alındıktan sonra bölgeye çok sayıda turist çekmeye başladı.

Kurulduğu günden bu yana 23 medeniyete ev sahipliği yapan, aynı zamanda Kafkaslar’dan Anadolu’ya ilk giriş kapısı olan Ani, her mevsim ziyaretçileri cezbediyor.

Sonbaharın yaşandığı eylül ayında da sararan doğası ile ayrı bir güzellik sunan “Hoşgörü kenti” Ani’ye gelen yerli ve yabancı turistler, Ebul Menucehr Camisi, Amenaprgiç Kilisesi, Ani Katedrali, Dikran Honentz Kilisesi, Abugamir Pahlavuni Kilisesi gibi eserlere yoğun ilgi gösteriyor.

Kaynak: AA