Kadirov, ‘ahlak pasaportunu’ yalanladı

Çeçen gençlere verileceği iddia edilen ahlak pasaportlarında, kişisel bilgiler, millet ismi, sülale ismi ve gence verilen vird miktarı gösterilecek.

Çeçenya Cumhuriyeti parlamentosu milletvekili Adam Malikov Alhan-Kala lisesi öğrencileri ile görüşmesinde, Çeçen gençlere, Kadirov’un talimatıyla ahlak pasaportu verileceğini ve bu pasaportlarda, kişisel bilgilerin, millet isminin, sülale isminin ve gence verilen vird miktarının yer alacağını söyledi.

Malikov’un ifadesine göre, karar Çeçenya din idaresince de desteklendi ve yürürlüğe girdi.

Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, milletvekili Malikov, “Bugün gençler, onları yanlış fikirleriyle zehirlemeye çalışan ekstremistlerin saldırısına maruz kalıyor. Bundan dolayı, bizler vakit kaybetmeden, ekstremizm ve terörizmin önüne geçmeliyiz. Yönetimin ve toplumun görevi budur” dedi.

Kadirov ise bugün yaptığı açıklamada, Çeçen gençlere ahlak pasaportu verileceğini yalanladı.

Çeçen resmi medya organlarınca yayılan, Çeçen gençlere ahlak pasaportu verileceğiyle ilgili haber, Kadirov tarafından yalanlandı. Kadirov, Çeçenya yönetiminin böyle bir planının olmadığını açıkladı.

Gençlere ahlak pasaportu verileceği haberi, Çeçenya Bugün ve Drozni İnform gibi haber ajansları tarafından da duyurulmuştu.

Kadirov açıklamasında, geçtiğimiz günlerde bir toplantı yaptığını, burada yerel yönetimlerin, din idaresinin ve sivil örgütlerin güvenlik organlarına yardımcı olması kararının alındığını belirtti.

Kadirov, 19 Şubat’ta, Instagram hesabından, “Bugün bizler… bir kez daha bu konuları görüştük, belirli mekanizmalar geliştirdik. Güvenlik organları ve toplum arasında işbirliğini sağlayacak tedbirler söz konusu. Eminim ki, bunlar etkili olacak ve gençleri ekstremist ve teröristlerin etkisinden kurtaracağız” diye yazdı.

Ancak, Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Kadirov, Çeçen gençlere ahlak pasaportu verileceği bilgisini yalanladı. Kadirov, “Bazı medya organları, Çeçenya’da gençlere bir tür pasaport verileceğini yazıyor. Hatırlatmak isterim ki, ülkemizde tek bir pasaport var. O da Rusya vatandaşlığı pasaportu! Geri kalanın hepsi hikaye!” açıklamasında bulundu.