Gürcistan’da yapılan son cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

28 Ekim Pazar günü, Gürcistan vatandaşları son kez ülke cumhurbaşkanlarını genel oy hakkıyla seçmek için sandığa gitti.

Bu oylama ile birlikte Gürcistan vatandaşları cumhurbaşkanını oylama ile son kez seçecekler. Geçtiğimiz yıl Gürcistan Anayasası’nda yapılan değişikliğe göre, 2024’ten itibaren cumhurbaşkanını; meclis, bölge temsilcileri ve belediyeler seçecek.

Cumhurbaşkanlığı görevine talip 25 aday vardı ancak sadece üç isim ağırlıklı olarak seçmen desteğine sahip. Bu isimler Salome Zurabişvili, David Bakradze ve Grigor Vaşadze.

İlk turda kazanmak için %50 oy oranını geçmesi gereken adaylar içerisinde bu oranı geçen aday yok. Sandıkların açılmasıyla birlikte en yüksek oy olan iki ismin ikinci turda yarışacağı kesinleşti. Bu iki isim, muhalif ve eski Cumhurbaşkanı Saakaşvili’nin desteklediği %38 oy alan Vaşadze ile iktidar yanlısı ve mevcut hükümetin desteklediği %40 oy alan Zurabişvili.

Analistler seçim sonuçlarını tahmin etmenin neredeyse imkânsız olduğunu ve toplumun genelinde yapılan anketlerde çelişkili sonuçlar çıktığını belirtiyorlar. Siyasi uzmanlara göre, Gürcistan’ın seçimlerden sonra Avrupa’ya entegrasyon sürecinin değişmesi pek olası değil, ancak Rusya ile ilişkilerde yeni ilerlemeler görülebilir.