Gürcistan’da otobüs durağına Çeçenya ve Ukrayna bayrakları boyanması tartışmalara neden oldu

Gürcistan’ın kuzeydoğu kesiminde yer alan Pankisi Vadisi’nde otobüs durağına Çeçenya ve Ukrayna bayrağı boyanması tartışmalara neden oldu.

Çeçenlerin ve İnguşların yakın akraba topluluğu olan Kistlerin yaşadığı Pankisi Vadisi’nde bir grup genç otobüs durağını Çeçen İçkerya Cumhuriyeti bayrağı renkleriyle boyadı. Gelişmeler üzerine bölgeye gönderilen Gürcistan polisi bayrağın üzerini kırmızı boyayla kapattı.

Yeşil, kırmızı ve beyaz renkli bayrağın üzerinin kapatıldığı gören gençler otobüs durağına ikinci defa gidip Çeçen İçkerya ve Ukrayna bayraklarını yan yana boyadılar. Güvenlik güçleri boyama yapan gençleri tutuklayıp sorguya aldı ve otobüs durağına Gürcistan bayrakları çizdirdi.

Open Caucasus Media’ya açıklama yapan Pankisi Vadisi vatandaşları güvenlik güçlerinin müdahalesini provokasyon olarak gördüklerini, bölge insanı için Çeçen İçkerya bayrağının özgürlük ve cesareti simgelediğini bildirdiler.

Bölge uzmanları gelişmelerin Pankisi Vadisi’ndeki Kistler ve Gürcü hükümeti arasındaki gerilimi tırmandırabileceği ve vatandaşlar arasındaki devlet karşıtı düşünceleri tetikleyebileceği yönünde uyarılarda bulundular.


Yorumlar
  1. Sonuçta Pankisi Gürcü toprağı, orada yaşayan Kistler (Çeçenler) ise o bölgeye Ruslar nedeniyle göç etti. Neden kimse Gürcistan’a yeterli saygıyı göstermiyor? Bir Abhaz olarak yaşasın Gürcistan diyorum. Bi kaç terörist Pankisiyi bölmeye çalışacak şimdi tıpkı bölücü, Rus yanlısı Abhaz ve Osetler gibi…..