Gürcistan hükümeti AB yardımını reddetti

Gürcistan hükümeti Avrupa Birliği finansal desteğini bırakma yönünde beklenmedik bir karar aldı. Başbakan İrakli Garibaşvili gazetecilere verdiği demeçte, Gürcistan hükümetinin Avrupa Birliği’nden 75 milyon Euro tutarındaki krediyi reddetme kararı aldığını açıkladı.

Avrupa Komisyonu başkanı Charles Michel, hükümetin yargı reformu yapmaması durumunda Gürcistan’ın 75 milyon Euro makro-finansal desteğe sahip olamayacağını belirtmişti. Avrupa Birliği, yargı reformunu gerçekleştirmeyen Gürcistan hükümetine 150 milyon Euroluk maddi yardımın ilk dilimini, pandemi yardımı dolayısıyla aktarmıştı.

AB Delegasyonu başkanı Julien Crump, Gürcistan hükümetinin finansal yardımın geri kalanını talep etmeme kararını dikkate aldıklarını ve yargı sisteminin bağımsızlığı noktasında ise bir ilerleme kaydetmediklerini belirtti.

Başbakan Garibaşvili ise Avrupa Birliği’nin finansal desteğinin geri ödemeli bir kredi olduğunu ve Gürcistan’ın borçlanmak istemediğini belirterek Gürcistan’ın yargı sisteminin mevcut AB üye ülkelerinin yargı sisteminin çok ilerisinde olduğunu ifade etti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, hükümetin Avrupa Birliği yardımını reddetme kararının anlaşılmaz olduğunu aktardı. Zurabişvili yaptığı açıklamada, “Herhangi bir nedenle, Avrupa desteğinin ve ilgisinin zayıflaması, yalnızca ülkeyi istikrarsızlaştırmaya veya zayıflatmaya çalışan iç veya dış güçlerin işine gelmektedir. Bu koşullar göz önüne alındığında, AB kredisini reddetmek, nüfusun önemli bir kısmı ve benim için oldukça anlaşılmaz bir adım.” ifadelerini kullandı.