DÇB başkanı Çerkesleri provokasyonla suçladı

Dünya Çerkes Birliği Başkanı Hauti Sohrokov, Gürcistan üzerinden tarihi vatanları Kabardey-Balkar’a gitmeye çalışan Türkiyeli Çerkesleri kınadı ve onları sınırdan içeri almayan sınır erlerinin haklı olduğunu söyledi. Kavkazki Uzel’in 20 Mayıs’ta verdiği habere göre, DÇB Başkanı, Kabardey-Balkar’a 21 Mayıs’ı anmak için gitmek isteyen Çerkesler hakkında yaptığı açıklamada, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan krizden bahsetti ve Anma Günü’nü yurt dışından gelecek heyetler olmadan organize etme kararı aldıklarını açıkladı.

Hauti Sohrokov kararla ilgili olarak, “Bu bilgi resmi olarak Türkiye’deki tüm Çerkes örgütlerine ulaştırıldı” ifadesinin altını çizdi ve yaşanan durumu provokasyon olarak adlandırdı. Sohrokov’a göre, bu provokasyonun sebebi Çerkesleri almayan sınır muhafızları veya DÇB değil.

Natpress’in verdiği bilgilere göre, Sohrokov’un Çerkesleri provokasyon yapmakla suçlamasının yanında, sınır muhafızları da heyettekileri ülkeye giriş sebebi olarak yanlış bilgi vermekle suçladı. Sınır muhafızlarının açıklamasına göre, gelen heyet giriş sebebi olarak Elbrus’ta kayak yapacaklarını söyledi, halbuki 21 Mayıs törenlerine katılmak istiyorlardı. Bunu, heyettekilerin yanlarında bulunan, “Çerkesler Çerkesya’ya”, “Adıge vatanı bizim vatanımız”, “Burası bizim vatanımız” ifadelerinin yer aldığı pankartlardan anladıklarını söylediler.