Dağıstan’da tarihi bir kent: Gamsutl

Dağısta’ın Gunib bölgesinde yer alan Gamsutl, tarihi dokusuyla göz kamaştırıyor. İhtişamıyla göz kamaştıran bu hayalet köy, alp kayalıklar üstüne kurulmuş.

Tarihi bir kent olan Gamsult, günümüzde yerleşim yeri olarak kullanılmıyor. İnsanlar 1970-80’lerde, çoğunlukla zor ulaşım yüzünden bölgeyi terk etmeye başladı. Son Gamsutl sakinin 2015 yılında vefat etmesiyle köyde artık kimse yaşamıyor.

Köy zaman zaman yerel medyayada eski eserlerin çalınmasıyla gündeme geliyor.

Uzaktan ortaçağ kalelerine andıran Gamsutl binaları, şu an çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Gamsutl’un son sakini Abdulcalil’in yaşadığı ev. Yaşlılığını kendi köyünde geçirmek için şehirden köyüne geri dönen Abdulcalil, ömrünün son 8 yılını bu evde geçirdi.

Gamsutl’un son sakini Abdulcalil’in evinin yanmış hali. Yangının, ziyarete gelen turistler tarafından çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Gamsutl’un, son on yılda popüler turizm merkezi haline gelmesinin asıl sebebi tarihi dokusu ve eşsiz manzarası. Turistler, Abdulcalil’in evinin çatısındaki sandalyesinde oturup manzara eşliğinde fotoğraf çektirmeyi tercih ediyor.

Turist rehberleri, köyde Abdulcalil’den hariç son yıllarda yaşlı bir kadının daha yaşadığını söylüyor. Köyün son iki sakinin, toprak anlaşmazlığından kaynaklı birbirleriyle konuşmadıkları iddia ediliyor.

Köyün girişinde terk edilmiş evin duvarındaki bir yazı: ‘Lütfen koyunlarını iz boyunca sürün. Köy idaresi.’

Eski bir evin kapısı. Bu resim çekilmeden birkaç gün önce, şüpheli birisi üzerinde arapça yazılar bulunan taşları çaldı. Dokunun bozulması ve eserin orjinalliğinin bozulmasından dolayı hırsızlar hakkında bilgi verenlere 50 bin ruble ödül verileceği ilan edilmişti.

Ağustos ayında kaçırılan taşların bulunmasına ilişkin ödülün ilanıyla, ne yazık ki kapının üstündeki taşta çalındı.

Yerli halk, tarihi eserlerin bakımsız kalmasından dolayı endişeli. Yetkililerden mimari dokunun korunması için yardım bekliyor.

Kaynak: KR/RTB