Dağıstan’da hayali Vahabizm

Dağıstan’da Çernovik gazetesi konferans salon’da yapılan basın toplantı’da Novıy Huşet köy sakinleri dertlerini basına anlattı.

Novıy Huşet köyü 17 ağustos’ta yapılan Polis operasyonu ile sarsıldı. Köyü basan polisler 12 köylüyü göz altına aldı. Göz altına alınanların yakınları polisin baskın anı getirip evlere koyduğu silah ve uyuşturucuyu bahane ederek köylüleri haksız ve uyduruk nedenlerden dolayı tutukladıklarını söyledi. Tutukluların avukatları İsrafil Gadalov ve Selim Magamedov müvekkillerine ulaşamadıklarını söylediler. Avukatlar polisleri soruşturmayı devletin zorunlu temini olan yandaş avukatlarla yürütmekle suçladı.

İnsan hakları savunucusu Nelli Racabova polislerin temmuzdan bugüne 4300 köylüyü uyduruk nedenlerle tutukladığını söyledi. Racabova bu insanların daha sonra sözde ”VAHABİ” listelere alındığını söyledi.

Novıy Huşet köy sakinleri köyün bu operasyonlarla Vahabizm merkezi algısını oluşturulmak istendiğini dile getirdiler. Köylüler polisleri Rusya geneli yaşanan krizden dolayı işten atılma riskinden kurtulmak için böyle bir yönteme başvurmakla suçladı.