Dağıstan Müftülüğü’nden koronavirüs cenazeleri hakkında açıklama

Dağıstan Müftülüğü, dünyada etkili olan koronavirüs salgını nedeniyle vefat eden müslümanların, aynı islami usülle defnedileceğini belirtti.

Bazı Hristiyan grupları, insan sağlığı ve yaşamınını korumak için virüsten vefat eden Müslümanların, cenaze defin işlemlerinde değişikliğe gidilmesi ve gerekirse cenazelerin yakılması yönünde açıklamalarda bulundu.

Dağıstan Müftülüğü ise bu açıklamalar üstüne, İslamiyet’te cenaze yakmanın yasak olduğunu hatırlattı ve cenazelerin aynı usulle kefenlenip defin edileceğini belirtti.

Müftülük açıklamasında, koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin, koruyucu tedbirler alındıktan sonra aynı usulle yıkanması, kefenlenmesi ve defnedilmesi gerektiğini ifade etti.

Rusya Bilimler Akademisi (RAS) Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nde de bir açıklama geldi. Enstitü araştırmacısı Mikhail Roschin, “Dağıstan Müftüsü’nün koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin yakılmasıyla ilgili açıklamaları doğru. Müftülük, Kur’an-ı Kerim’in emirlerine uyarak açıklamada bulundu. İslam’da kremasyon (cesedin yakılması) yasaktır.” dedi.

Kaynak: KU