Dağıstan-Çeçenya sınırında şüpheli ölüm

Dağıstan ve Çeçenya arasındaki sınırda yaşanan şüpheli ölüm sosyal medyada gündem oldu. Gerzel kontrol noktasında yaşanan olayda bir Çeçen’in şüpheli ölümü akıllarda soru işareti bıraktı.

Olay 17 Ağustos günü gece saatlerinde yaşandı. Çeçenya istikametinden Dağıstan gözlem noktasına doğru yanaşan şüpheli bir araç dur ihtarına uymadı. Polislerin kısa süreli kovalamacası sonucu bir kişi köprüden atlayarak hayatını kaybetti. Diğer şüpheliler ise etkisiz hale getirildi.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili, “Gerzel Köprüsü’nde bulunan kontrol noktasında şüpheli bir araç güvenlik güçlerinin dur ihtarına uymadı. Daha sonra yaşanan kovalamada bir Çeçen sıkışınca köprüden atladı ve olay yerinde hayatını kaybetti.” açıklamasını yaptı.

Olayın yaşandığı köyün muhtarının aktardığı bilgilere göre, araba Çeçenya plakalıydı. Güvenlik güçleri, uyarıları dinlemeyen sürücünün sarhoş olduğunu tahmin etti. Kovalamaca sonucu arabadaki bir kişi köprüden atladı ve yaşamını yitirdi.

Dağıstan ve Çeçenya vatandaşları, iki halk arasında son zamanlarda yaşanan sürtüşmelerin, Kadirov’un İmam Şamil’le alakalı sözleriyle bağlantılı olduğunu belirtiyor.

Kaynak: CK