Çerkes soykırımını Moskova’da anmak yasak!

Rusya yönetimi, geçmişte izin vermesine rağmen, bu sene Çerkeslerin Moskova’da soykırımı anmasını engellemeye çalışıyor. “windowoneuroasia2” isimli blogda bu konu hakkında Paul Goble’nin yazdığı bir analiz yayımlandı. Analizi tercüme ederek alıntılıyoruz.

Çerkesler, yıllardır, 21 Mayıs’ı 1864’de Rusya’dan sürülmelerinin ve soykırıma uğramalarının yıldönümü olarak anıyorlar. 1989’a kadar anma programlarını daha özel ortamlarda yaptılar. Fakat 1989’dan sonra bu programları kamusallaştırdılar. 3 yıl önce de Moskova’da program düzenlemeye başladılar.

Fakat, 2014 ve 2015 yıllarının aksine, bu sene Moskovalı üst düzey yetkililer Çerkesleri, onların Moskova’da anma programı yapma isteklerini redderek ve planlamada birçok problemle karşılaştıklarını bahane ederek geri çevirdi. Çerkesler, kendilerine söylenen bahanelere inanıp inanmamakta tereddüt içerisindeler. Fakat kızgınlar ve bu reddedişin Çerkes problemini daha fazla görmezden gelmek anlamına gelmesinden ve daha fazla baskıya uğramalarından korkuyorlar.

Moskova, bu sene soykırım anmasına izin vermediği için muhtemelen pişman olacak. Çünkü, bu yasak Çerkesleri daha canlı, daha aktif bir hale getirecek. Bunu daha önce görmüştük. Kafkasya’da yetkililer, bu anma programlarını yasaklamaya çalıştıklarında, Çerkesler gayrı resmi programlar düzenlemiş ve isteklerini belirtmişlerdi.

Çerkesler, yapılacak anma töreni için tüm kurallara uyduklarını söylüyor. Özellikle Rus yetkililerin Çerkes problemi hakkında sarf ettiği “meşru değil ve yabancı güçler tarafından tahrik ediliyor” sözleri göz önüne alındığında “bu yasakların ters bir etki yapacağını” düşünüyorlar.


Yorumlar
  1. rUSLAR RAHATSIZ OLUYORLAR ÇÜNKÜ ÇERKESLER ARTIK ORTAK AKIL YÜRÜTMEDE BÜTÜNLEŞİYORLAR… ARADAN YÜZLERCE YIL GEÇSEDE SÜRGÜN EDİLEN ÇERKESLERİN TORUNLARI, PEK ÇOK ŞEYİ UNUTABİLİRLER AMA O MUHTEŞEM ÇERKESKA’ YI VE KINCALI GÖRMELERİ ÇERKES OLMALARINI HATIRLAMALARINA YETER…