Çeçenya’nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin karar taslağı Ukrayna parlamentosuna sunuldu

Ukrayna milletvekilleri Oleksiy Honçarenko ve Musa Magomedov, Çeçenya’nın bağımsızlığının tanınmasına ilişkin karar taslağını Ukrayna parlamentosuna sundular.

Ukrayna meclisi içerisinde faaliyetlerine devam eden Özgür Kafkasya İçin grubunun aktif üyelerinden, milletvekili Oleksiy Honçarenko ve Musa Magomedov, Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının tanınmasına ilişkin karar taslağını Ukrayna parlamentosuna sunduklarını bildirdiler.

Ukrayna milletvekilleri yazılı olarak yaptıkları açıklamada, Rusya devletinin Argun ve Coharkale (Grozni) gibi Çeçenya şehirlerinde sivil veya savaşçı ayırt etmeksizin ağır bombardımanlar gerçekleştirdiğini, bu durumun günümüzde Ukrayna’da yaşandığını vurguladılar.

Ukrayna milletvekilleri ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’i bir an önce Çeçen İçkerya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını tanımaya çağıran Honçarenko ve Magomedov, 2014 yılından bu yana Çeçen İçkerya askerlerinin Ukraynalılarla birlikte Rusya’ya karşı direndiğinin altını çizdiler.

Ukrayna milletvekili Oleksiy Honçarenko, geçtiğimiz ay Kafkasya halklarına yardım etmek için Özgür Kafkasya İçin grubunun kurulduğunu duyurmuştu. Honçarenko, Kafkasya-Rusya Savaşları sonrası 19. yüzyılda yaşanan Çerkes Soykırımı’nın tanınması için de Ukrayna meclisine karar taslağı sunmuştu.