Çeçenya’dan bir dava daha AİHM’de

İşkence Karşıtı Komite avukatları, güvenlik güçleri tarafından kaçırılıp işkence gördüğü şikayetinde bulunan Çeçenyalı Murad Amriyev’in davasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Murat Amriyev, Eylül 2013’de Özgür Mobil Grup’a yardım talebiyle başvurdu ve 25 Ağustos 2013’de üç kişinin kendisini bir araca bindirerek emniyet şubesine götürdüklerini ve orada işkenceye maruz kaldığını söyledi.

Amriyev’in ifadesine göre, güvenlik mensupları iki gün boyunca yurt dışında yaşayan ağabeyine iftira atmasını isteyerek kendisine şiddet uyguladılar. Elektrikle işkence ettiler. Daha sonra kendisini ailesinin evine götürerek ağabeyinin Çeçenya’ya dönmesi gerektiğini söylediler. İşkence Karşıtı Komite’nin açıkladığına göre, hayatından endişe eden Amriyev Çeçenya’yı terketti.

Murat Amriyev’in haklarını savunmak için AİHM’e başvuran insan hakları savunucuları, onun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin belirlediği haklarının ihlal edildiğini ifade ediyor.

Amriyev’i temsil eden Özgür Mobil Grup hukukçuları, bölgesel Soruşturma Komitesi’ne, Amriyev’e yapılanların suç olduğu yönünde defalarca başvuruda bulundu. Ancak, soruşturma talepleri her seferinde reddedildi.

İşkence Karşıtı Komite, bugün (13.01.12016) yaptığı açıklamada, “Bu davayla ilgili on üç ret kararı var ve bu ret kararlarının hepsi kanuna aykırıdır. Savcılar, Murad’in vücudunda bulunan yaralar ile ilgilenmediler. Halbuki, biz, her başvurumuzda bunu dile getirdik” dedi.

Açıklamada, Amriyev’in işkence ile suçladığı güvenlik güçleri mensuplarının açıklamasına da değinildi. Memurların iddiasına göre, onlar, Murad’ı, yaptıkları “sohbetin” hemen ardından evine bıraktılar.

Murat Amriyev’in AİHM’deki temsilcisi Anton Rıjov, “Birçok görgü tanığı, onun eve iki gün sonra polisler tarafından dövülmüş bir şekilde getirildiğini söylüyor. Rusya yönetimi resmi organları bu çelişkiyi görmezden geliyor” açıklamasında bulundu.

AİHM’ye verilen şikayet dilekçesinin yanında yurt içinde de etkin bir soruşturmanın yürütülmesi için çabaladıklarını söyleyen Özgür Mobil Grup avukatı Oleg Habibrahmanov, son inceleme dosyasını aldıkları gibi soruşturma başlatılmasını reddeden kararın iptali için başvuruda bulunacaklarını belirtti.