Avusturya’daki Çeçen toplumu Ukrayna’ya insani yardım konvoyu gönderdi

Avusturya’dan Ukrayna’ya temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu iki araçtan oluşan konvoy yola çıktı. Avusturya’daki Çeçenler tarafından toplanan insani yardım malzemelerinin Slovakya üzerinden karayoluyla Ukrayna’ya ulaştırılacağı belirtildi.

Eski Çeçen siyasetçi ve Avusturya’daki Çeçen toplumunun önde gelen isimlerinden Hüseyin İshanov, Rusya’nın işgal girişiminin ilk günlerinden itibaren Avrupa’daki Çeçenlerin bağış ve insani yardım toplayıp Ukrayna’dan Avrupa Birliği ülkelerine giren mültecileri yardımcı olduklarını aktardı. İshanov verdiği demeçte, “Ukraynalılar bugün Çeçenya-Rusya Savaşları’nda bizler ne yaşadıysak bir benzerini yaşıyorlar. Bizim halkımız Ukraynalıların yaşadığı her şeyi iki defa yaşadı. Görevimiz bu insanlara yardım etmektir.” ifadelerini kullandı.

Avusturya’daki Çeçenlerin temsilcilerinden Roza Dunayeva ise her akşam Avusturyalı gönüllülerle birlikte Ukraynalı mültecileri karşılamak için tren istasyonuna gittiklerini belirtti. Dunayeva, Avusturya’ya ulaşan Ukraynalıların durumu hakkında verdiği bilgilendirmede, “Birçoğu yorgun, farklı ülkelere seyahat etmişler, ancak henüz barınacak yer bulamamışlar. Avrupa Birliği Ukraynalıların ulaşımda ücretsiz seyahat etmesine izin verdi, ancak insanların önümüzdeki aylarda kalıcı bir yerde konaklamaları gerekiyor ve bu büyük bir sorun haline dönüştü. Evlerini kaybeden milyonlarca insanın aniden Avrupa’ya gelmesi kargaşa oluşturdu.” ifadelerini kullandı.

Avrupa’daki Çeçen toplumu temsilcileri Ukrayna hükümetinin çağrıları üzerine bebek maması, süt tozu, çocuk bezi, hijyen malzemeleri ve içme suyu gibi temel ihtiyaç malzemelerini Ukrayna’ya gönderdikleri açıkladılar.