Abhazya’nın Türkiye tedbirleri artacak

Abhazya başbakanının emri üzerine, ülke bakanlıkları, 20 Ocak’a kadar, Türkiye menşeli kuruluşlara uygulanan tedbir ve kontrolü arttıracak. Başbakan Yardımcıları Şamil Adzınba ve Dmitri Serikov, talimatın yerine getirilmesinde sorumlu olarak atandı.

Emir, Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya tarafından 11 Ocak’ta imzalandı.

Abhazya bakanlar kurulunun resmi sitesinde yayınlanan duyuruda, belgenin “24 Kasım 2014 tarihinde imzalanan Abhazya-Rusya işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının, Abhazya ve Rusya’nın ortak dış politika yürütmesini öngören 4. maddesi uyarınca” imzalandığı ifade ediliyor. Bu anlaşma, Türkiyeli vatandaşların kontrolünde olan kuruluşları da kapsıyor.

İmzalanan belge çerçevesinde, Abhazya Ekonomi Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve Devlet Gümrük Komitesi’nin, belirli bir süre içinde Türkiye mallarının ithalatını kısıtlayan geçici tedbir listesini sunması gerekiyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, bunun dışında, Ekonomi Bakanlığı’nın “Abhazya Cumhuriyeti 2015-2017 sosyo-ekonomik gelişimi programının” öngördüğü etkinliklere Türkiye kuruluşlarının katılımını kısıtlayıcı tedbirler alması gerekiyor.

Abhazya Başbakanı’nın imzaladığı emre göre, Adalet Bakanlığı da 20 Ocak tarihine kadar Türkiyeli vatandaşların kontrolünde bulunan Türkiye sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin ve Türkiye menşeli şirketlerin kontrollerinin güçlendirilmesi konusunda önlemler önermesi gerekiyor.