Abhazya’nın aydınları Ukrayna’daki savaşın durdurulması için çağrı yaptılar

Abhazya’da Ukrayna’da dökülen kanın durdurulması için aralarında sivil toplum kuruluşu temsilcileri, gazeteciler ve aydınların bulunduğu 20’den fazla kişi ortak imzalı bildiri yayımladı.

Gazeteci ve yazar Nadejda Venediktova tarafından yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Bizler, otuz yıl önce savaştan sağ kurtulan Abhazya sakinleriyiz. Ukrayna’da dökülen kanın durdurulmasını istiyoruz! Her iki taraftaki insanların ölümü yalnızca barışçıl bir şekilde çözülebilecek olan çelişkileri ağırlaştırır. Her geçen gün büyüyen küresel çatışma, neredeyse tüm dünyada yaşam standardını düşürdü. Her an, hepimiz için geri dönüşü imkansız olan bir nükleer savaşın ortasında kalabiliriz.

Her şeyden önce hepimiz insanız, yaşayan ve savunmasız canlılarız! İnsanlığı unutursak, tüm dünyayı yok edebiliriz. Akan kanı durdurabilecek ve gerçek anlamda küresel bir felaketi önleyebilecek herkesin akıl sağlığına ve sorumluluğuna sesleniyoruz!”

Belge imzası bulunan aydınlar ise şu şekilde: Nadejda Venediktova, Saida Alanya, Rusudan Kobyakova, Larisa Katsiya, Astanda Gitsba, Elena Zavodskaya, Arda İnal-Ipa, Olga Korneyeva, Diana Kerselyan, Naala Kartozya, Aida Ladarya, Lyudmila Sagarya, Madina Gartskya, Elona Butskya, Said Gezerdava, Indira Agrba, Liana Kvarchelia, Azamat Bagatelya, Asida Lamia, Tsiala Tskuya ve Elita Kokoskeriya.