Abhazya’dan yabancı ajanlarla ilgili yasa çıkarma hazırlığı

Abhazya hükümeti yabancı ajanlarla ilgili yasa çıkarma hazırlığı içerisinde.

Abhazya’da yabancı ajanlarla ilgili yeni yasa çıkarılma hazırlığı yapılıyor. Bölge uzmanları yasa hazırlığının uluslararası kuruluşların Abhazya’daki faaliyetlerinin kısıtlanması amacını taşıdığını ve atılacak adımların Avrupa Birliği’nin (AB) son kararına tepki olduğunu belirtti.

Abhazya Dışişleri Bakanı İnal Ardzınba, alınacak karardan Abhazya’daki uluslararası sivil toplum kuruluşlarının etkileneceğini belirtti. Ardzınba, “Bir yandan topraklarımıza gelip sözde insani projeler yürütüyorlar diğer yandan Abhazya’da verilen pasaportları tanımıyorlar. Bu durum dikkate alınması gereken çifte standart politikasıdır.” ifadesini kullandı. Abhazya Genelkurmay Başkan Yardımcısı Christian Bjaniya, yapılacak denetlemeler neticesinde bazı uluslararası kuruluşların temsilcilerinin ülkeden ayrılmalarının istenebileceğini söyledi.

İnsani Yardım Programları Merkezleri temsilcisi Liyana Kuvarçeliya ise “Abhazya yönetimi son dönemde Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırmasından endişe duyuyor. Allah korusun eğer böyle bir şey olursa sivil toplum kuruluşları bunu dünyaya duyurma işlevi görecektir. Örnek vermek gerekirse, 2008 yılında Güney Osetya’daki savaşla ilgili rapor hazırlayan BM Bağımsız Komisyon Başkanı Heidi Tagliavini, bölgede bulunan AGİT temsilcilerinin görüşleri çerçevesinde hareket etmişti. Ve bu rapor Gürcistan yönetimi tarafından da beğenilmemişti.” dedi.

AB’nin aldığı kararla Abhazya’da verilen Rus pasaportlarına sahip kişilerin seyahat özgürlüğü kısıtlanmıştı.