Abhazya’da koronavirüsten korunma önlemleri artırıldı

Abhazya Cumhurbaşkanı Vekili Valery Bganba, koronavirüs enfeksiyonundan kaynaklanan COVID-19 salgın hastalığından halkı korumak için, yeni önlemler içeren bir kararname imzaladı. Bganba, olağanüstü durum yaşanan şu günlerde bile halkın yüzlerce kişilik düğün organizasyonları yaptığına ve bunun tehlikesine dikkat çekerek, halkın ve devletin birlikte olurlarsa ancak bu sorunu en az zararla atlatacaklarını belirtti.

Kararnameyle ayrıca tüm devlet kurumlarının çalışma tanımları ve görev alanları da virüsün yayılmasını önlemek adına yeniden belirlendi, denetimlerin artırılacağı bildirildi. Özellikle Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs enfeksiyonu COVID-19 ile ilgili olası semptomlar, zamanında alınması gereken önlemlere, spesifik önlemler ve eylemlerle ilgili kamuoyunu bilgilendirme konusunda bir çalışma organize etmesi, COVID-19 bulguları olan hastaları özel tıbbi tesislere ulaştırmak için gece gündüz acil ambulans ekipleri düzenlemesi, koronavirüs enfeksiyonu olan hastaların saptanması konusunda sağlık personeline eğitim vermesi, tüm bunlar için bir eylem planı organize etmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca kolluk kuvvetleri, sağlık kurumları, acil durum ve kurtarma hizmetleri dışındaki kurum ve kuruluşların, çalışan sayılarını, ücretlerini korumak şartıyla en aza indirmeleri önerildi.

Kaynak: AP