Abdurahmanov: Suikasta uğramamak için kendi ölüm videomu çektim

Rus yanlısı Çeçen hükümeti lideri Ramzan Kadirov’u en sert şekilde eleştiren isimlerden muhalif YouTuber ve blog yazarı Tumso Abdurahmanov, kendisine gerçekleştirilmesi planlanan bir suikasttan kurtulmak için geçen yıl kendi ölümünü tezgahladığını açıkladı.

YouTube’dan yaptığı açıklamada Abdurahmanov, Kadirov’un kendisini öldürmek istediğini öğrendikten sonra, Aralık 2022’de öldürüleceğine dair haberleri planladığını ve yaydığını iddia etti.

Ekim 2021’de İsveç’ten sığınma hakkı alan ve bu ülkede yaşayan Abdurahmanov’un, geçen yıl aynı ülkede vurularak öldürüldüğü bildirilmişti.

Kadirov’dan önemli bir meblağ alan suikastçıların kendisini öldürmeyi kabul ettiğini belirten 37 yaşındaki muhalif aktivist, “Beni öldürmeye and içtiler ve yardım talebiyle bir kişiyle temasa geçtiler. Ve bu kişi, cinayetimin sahnelenmiş bir videosunu çekerek hepsini yakalamamı, onları kandırmamı önerdi.” dedi.

Abdurahmanov daha sonrasında bir yakını ile birlikte vurularak öldürülmüş gibi göründüğü bir video çektiklerini belirtti.

Kendisini öldürmeyi kabul eden grubun ise izlediği görüntülere inanmayarak daha fazla kanıt istediğini de sözlerine ekleyen muhalif blog yazarı, Çeçen İçkerya Başbakanı Ahmed Zakayev’in de videonun yayılmasından hemen sonra kendisinin hayatta olduğunu duyurduğunu sözlerine ekledi.

Cinayeti işlemekle görevlendirilen kişiler daha sonra Çeçen yetkililer tarafından gözaltına alındı ve bu kişilerin cinayeti işlediklerinden şüphe duyulması üzerine Abdurahmanov komadaymış gibi davrandığı başka bir video yayımladığını söyledi.

Ocak ayında ise hayatta olduğunu ve Kadirov hükümetine karşı çıkmaya devam edeceğini duyuran bir video daha yayınladı.

2019’da Kadirov yönetimi Abdurahmanov’u, Çeçen halkının haini olarak nitelendirmişti. Kadirov hükümetinin Parlamento Başkanı Magomed Davudov da kendisini ölümle tehdit etmişti.

Çeçen bağımsızlığının ateşli bir savunucusu olan Abdurahmanov, Çeçenya’da ve ülke dışında birçok kez saldırı ve suikast girişimine hedef oldu. Abdurahmanov, Şubat 2020’de silahlı saldırıda hem kendisinin hem de saldırganın hastanelik olmasına neden olan bir suikast girişiminden kurtulmuştu.


Yorumlar
  1. Mansur

    Bu is icin 800 bin ABD Dolari aldigi kismini, 1ADAT adli FSB operasyoncularinin da bu haberi dagitmak icin 50 bin ABD Dolari aldigini ve bu aciklamayi ancak 1ADAT adli gruptan Ibragim Yangulbayev’in konuyla ilgili videosu sonrasi acele bir sekilde yaptigini yazmayi unutmussunuz! Ayni sekilde kendisine bu teklifi yapanin Turkiye de ikamet eden bir diger YouTuber Hasan Halitov oldugunu, onun da 600 bin ABD Dolari aldigini ve kendi olumunu sahneledigini de yazmamissiniz. Yapmayin. Boyle uc-bes palyaconun reklamini yapmayin, meselelerden bihaber iseniz susun ve oturun