Abaza spor festivali renkli görüntülere sahne oldu

Karaçay-Çerkes’in Elburgan bölgesinde gerçekleşen Abaza spor festivali renkli görüntülere sahne oldu. Bu sene altıncısı düzenlenen kültür ve spor festivali, Abhaz-Abaza Ulusunu Geliştirme Vakfı (Alaşara) ve Dünya Abaza Kongresi (DAK) tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Her geçen yıl katılımın arttığı gözlenen organizasyonda bu sene takımlar, halat çekme, bilek güreşi, tırmanış, uzun atlama, ağırlık kaldırma, ağırlık atma, 100 metre koşu, nişancılık, futbol ve voleybol gibi birçok dalda yarıştılar.

Abaza kültürünün beşiği olarak gösterilen Elburgan’daki oyunlara Abhazya, Kabardey-Balkar, Moskova ve Stavropol bölgelerinden farklı alanlarda takımların katıldığı bildirildi.

Türkiye’den katılım ile ilgili Abhazya Cumhuriyeti Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya, spor takımı oluşumunun tamamlanamaması nedeniyle bunun gerçekleşmediğini, önümüzdeki sene Türkiye takımının alandaki yerini alacağına emin olduğunu açıkladı.

Konuşmasında festivalin anlamı ve atmosfere değinen Alaşara Vakfı Başkanı Musa Egzek, “Spor her yaştan ve her daldan insanları bir araya getirir, fakat Abaza oyunlarının farkı bu etkinliğin dünyanın birçok farklı ülkesinde yaşayan Abaza ulusu mensuplarını bir araya getiriyor olmasıdır. Oyunlarda bu yıl ilk defa Mısır’dan gelen takımlar yer aldı. Bu durumun gerçekleşmesi DAK heyetinin geçtiğimiz aylarda Mısır’ı ziyaret etmesi sayesinde mümkün oldu.” ifadelerini kullandı.

İyi dileklerin ardından sona eren programın bir sonraki yıl yaklaşık elli ülkede bulunan Abaza diasporasından takımların ve temsilcilerin katılımı için çalışmalar yürütüleceği açıklandı.

Kaynak: DAK