Othman Ayal de davayı kazandı

Othman Ayal hakkındaki sınır dışı kararı iptal edildi.

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi, Suriye’li üniversite öğrencisi olan Othman Ayal ile ilgili sınır dışı kararını iptal etti.

 

Ayal’in avukatının açıklamasına göre, Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi dünkü kararında, Ayal’in sınır dışı edilmesi yönündeki mahkeme kararının iptali konusundaki başvurusunu kısmen onayladı.

 

10 Şubatta Nalçik şehir mahkemesi Suriye’li Çerkeslerden üniversite öğrencileri olan Yaser Stas,  Nart Abaza ve  Othman Ayal’in sınır dışı edilmeleri yönünde karar almıştı. Soçi Olimpiyatlarının protesto edildiği alanda gözaltına alınmış olan öğrenciler eylem alanında tesadüfen bulunduklarını ifade etmişti.

 

Yaser Stas kararın ardından Suriye’ye gitti, Othman Ayal ve Nart Abaza haklarını Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesinde aramaya karar verdi.

 

19 Martta Nalçik şehir mahkemesi Othman Ayal’in RF sınırlarını terk etmesi gerektiği yönünde yeniden bir karar verdi. Bu karar temyize götürüldü.

 

Dünkü oturumunda Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi Othman Ayal hakkındaki Nalçik şehir mahkemesinin idari ceza olarak verdiği 2500 rublelik cezayı haklı bulurken, Rusya’dan sınır dışı edilmesi yönündeki kararı iptal etti ve karar kabul edildiği andan itibaren yürürlüğe girdi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas