Nalçik Mahkemesi sınır dışı kararında ısrarlı

Nalçik şehir mahkemesinden sınır dışı kararı.

Nalçik şehir mahkemesi, Suriye’li vatandaşın Rusya Federasyonundan sınır dışı edilmesiyle ilgili karar verdi.

 

19 Martta Nalçik şehir mahkemesi, Çerkes kökenli Suriye vatandaşı Atahman Ayal’in Rusya Federasyonu sınırlarını terk etmesi gerektiğiyle ilgili karar verdi.

 

10 Şubatta Nalçik şehir mahkemesi Suriye’li üç öğrenci Atahman Ayal, Yaser Stas ve Nart Abaza  hakkında, Olimpiyat karşıtı eyleme katıldıkları gerekçesine dayalı olarak sınır dışı kararı almıştı. Öğrenciler eyleme katılmadıklarını, oradan geçerken mitinge denk geldiklerini ifade ediyor. 5 Martta Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi Ayal hakkındaki şehir mahkemesi kararını iptal etmiş ve dosyayı yeniden görüşülmek üzere  ilk merciye göndermişti.

 

Suriye’li öğrencilerden Yaser Stas geçen süre içinde Kabardey-Balkar’dan ayrıldı ve Suriye’ye gitti, Atahman Ayal ve Nart Abaza haklarını mahkemede savunmaya karar verdi. Suriye’li öğrenciler bununla birlikte Kabardey-Balkar yönetimine, insan hakları savunucularına ve Çerkes sivil örgütlerine sınır dışı edilmelerine izin verilememesi için başvuruda bulundu.

 

Dün Nalçik şehir mahkemesi yeniden Ayal’in sınır dışı edilmesine karar verdi. Avukatı Muharbi Kardanov, bu kararı Yüksek Mahkemeye götürmeyi düşündüğünü ifade etti.

 

Kardanov “ Ayal’in pasaportunda RF’de Ağustos 2014’e kadar ikametine izin veren mühür var. Onun RF’de bulunuşu yasal” dedi.

 

 

Nart Abaza’nın ikamet belgesinin iptaliyle ilgili  davası ise Nalçik şehir mahkemesinde Mart sonunda görüşülecek.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas