Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi Suriyeli öğrenciyi haklı buldu

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi, Suriye’li öğrencinin sınır dışı edilme kararını iptal etti.

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi dün, Nalçik şehir mahkemesinin 10 Şubatta, Kabardey-Balkar Tarım Üniversitesi öğrencisi olan Suriye’li Çerkes Atahman Ayal’in sınır dışı edilmesi yönünde vermiş olduğu kararın iptaline karar verdi.

 

10 Şubatta Nalçik şehir mahkemesi Suriye’li üç öğrencinin sınır dışı edilmesine karar vermişti. Mahkemenin bu kararı, Suriye’li öğrencilerin Nalçik’te yapılmış olan Soçi Olimpiyatlarını protesto eyleminden sonra gerçekleşti. Öğrenciler eyleme katılmadıklarını sadece oradan geçmekte olduklarını ifade etmelerine rağmen cezalandırılmışlardı.

 

Öğrencilerin sınır dışı edilmesiyle ilgili kararın resmi nedeninin ise, öğrencilerin göç yasasını ihlal ettiklerine dayandığı ifade ediliyor. Atahman Ayal’in Rusya Federasyonu bölgesinde kimlik ve ikamet izni bulunmadan kaldığı ifade edilmişti.

 

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi ise dünkü oturumunda Nalçik mahkemesinin kararını iptal etti ve davanın yeniden görüşülmesine karar verdi. Yüksek Mahkeme, ilk davada hakimin davayı görüşürken bazı ihlallerde bulunduğuna karar verdi.

 

Kabardey-Balkar Yüksek Mahkemesi ,sınır dışı edilmesine karar verilmiş olan Nart Abaza’nın davasını da Mart sonunda görüşmeyi planlıyor.

 

Nart Abaza, 17 Şubatta insan hakları savunucularına başvurdu ve Rusya’dan sınır edilmesinin engellenmesini talep etti. Abaza, Olimpiyatları protesto eylemine katılmadığını da ifade ediyor.

 

Kabardey-Balkar Devler Üniversitesinde şu anda 200’den fazla Suriye’li öğrencinin eğitim gördüğü, RF eğitim bakanlığının burs imkanından faydalandıkları kaydediliyor.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas