Dağıstanlı tıp öğrencileri sırra kadem basıyor

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan’da tıp fakültesi öğrencileri gizemli bir şekilde kayıplara karışıyor. Kaybolan gençlerin ortak özelliği dindar olmaları. İki iddia var; ya gençler güvenlik veya istihbarat güçlerince kaçırılıyor, yada kendi istekleriyle direnişçilerin dağlardaki kamplarına katılıyor.

Dağıstan Devlet Üniversitesi Tıp Akademisi’nde bugünlerde herkes sırra kadem basan öğrencileri konuşuyor.  Kaybolanların sayısının 10’u bulduğu söylenirken, bunlardan sadece üçünün ismi belli: Gaci Fataliyev, Marat Aşurbekov ve Ruslan Ramazanov. Üç gençten 6 Kasım’dan beri haber alınamıyor.

İçişleri Bakanlığı kayıp vakalarına dair kendilerinde bilgi olmadığını açıklarken, bir güvenlik görevlisi, "Dağıstan üniversitelerinde savaşçı toplayanlar aktif. Gençleri uyuşturuyorlar, daha sonra gençler hiç itirazsız tüm emir ve görevleri yerine getiriyor” iddiasında bulundu. Bağımsız kaynaklarsa bu kişilerin güvenlik güçlerince kaçırılma ihtimaline işaret ediyor.

Din, Dağıstan’da en kırılgan konulardan biri. Yapılan anketlere göre Dağıstanlı Müslümanların yüzde 30’u yerel din idaresine güvenmiyor. Din idaresi ise her toplumda farklı düşünceler olabileceğini belirterek güven vermediği suçlamasını reddediyor.

Dağıstan Eğitim Bakanlığı’nın yaptırdığı bir ankete göre de gençlerin radikal örgütlere katılmasının nedeni konusunda halkın yüzde 16.8’i ‘güvenlik güçlerinin zulmü’ diyor. Yüzde 16.4’lük kesim sivil hak ve özgürlüklerin ihlallerinin gençleri radikalleştirdiğine inanıyor. Yüzde 15 ise gençlerin taşıdıkları dini görüşlerin örgütlere katılımı kolaylaştırdığını düşünüyor.

KU/ÖZ/FT