Dağıstan’da kaçırılan vatandaşların yakınları RF İnsan Hakları Yetkilisi ile görüştü

Moskova/Ajans Kafkas – Dağıstan’da kaçırılan iki vatandaşın yakınları ile görüşen Rusya İnsan Hakları Yetkilisi Vladimir Lukin yetkileri çerçevesinde yardımcı olma sözü verdi.

25 Mart’ta Mahaçkale’de kaçırılan Timur Danilin’in eşi ve annesi Oksana Danilina ile Burliyat Danilina ve 8 Mayıs’ta kaçırılan Raşid İsmailov’un annesi Janna İsmailova, 25 Mayıs’ta Memorial insan hakları merkezi tarafından organize edilen “Dağıstan’da Barış Sürecini Kim Bozuyor?” konulu basın toplantısına katılmak üzere Moskova’ya geldiler ve dün Rusya insan hakları yetkilisi ile görüştüler.

 

Rusya insan hakları yetkili birimi sivil toplumla ilişkiler bölümü başkanı Grigoroi Bondarev “Vladimir Lukin kendisine başvuran kadınları ayrı ayrı dinledi” açıklamasında bulundu. Bondarev’in ifadesine göre bu, RF İnsan Hakları Yetkilisi Vladimir Lukin’in bir iki gün içinde güvenlik organları yöneticilerine başvuracağı anlamına geliyor.

 

Lukin ile yapılan görüşmeye katılanlardan Burliyat Danilina “Görüşmenin sonuçlarından memnunum. Bizim için önemli olan, Timur’un canlı ve sağlıklı olarak bulunması. Vladimir Lukin, Kuzey Kafkasya Federal Bölge güvenlik ve soruşturma organları yöneticileri ile konuşmaya söz verdi. Sonucu zaman gösterecek” dedi. KU/ÖZ/YA