Dağıstan’da camiden çıkanlara gözaltı

Dağıstan camiilerinde toplu gözaltı. 

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale, İzberbaş ve Kayakent’te bulunan camiilerden cemaat silovikler tarafından gözaltına alındı.

 

Mahaçkale’nin Kotrov caddesinde bulunan cami cemaatinden bir kişi, dün camiden çıkan15 kişinin bilinmeyen bir yere alınıp götürüldüklerini ifade etti.

 

Görgü tanığı “ Silovik kurum çalışanları camiye geldi ve insanları bahçeden alıp götürdü. Onları rastgele alıp mı götürdüler yoksa belli kişileri mi alıp götürdüler bilmiyorum. İnsanları otobüse bindirdiler büyük ihtimalle Lenin polis şubesine götürdüler” dedi.

 

Mahaçkale’de bir başka cami cemaatinin de hiç bir izahat olmadan alınıp götürüldükleri ile ilgili Kavkazki Uzel’e SMS geldi. SMS’i gönderen kişi, insanların otobüsle Sovyetski emniyetine götürüldüklerini ifade etti.

 

Dün Şamha kasabasındaki camide yaşananları da ‘Savunma’ sivil hareketi temsilcisi Ayşe Selimhanova görgü tanıklarının anlattıklarını dayanarak anlattı.

 

Selimhanova “ Cami cemaati telefon açtı ve Şamhal’daki camiinin etrafının kuşatıldığını, tüm cemaatin araçlara bindirilmesinin planlandığını, nereye götürüleceklerini açıklamadıklarını” söylediler dedi.

 

Bir başka Mahaçkale’li vatandaş da benzeri gözaltıların Mahaçkale, İzberbaş ve Kayakent’te yürütüldüğnü telefonla Kavkazki Uzel’e açıkladı.

 

Bu kişi “ Her yerden camilerin kuşatıldığı ve insanların daha önceden getirilen otobüslere bindirilmeye başlandığı bilgileri geliyor” dedi.

 

Gözaltıların Dağıstan’daki selefi camiilerinde gerçekleştiği bilgisini de ifade etti.

 

Dün gece saatlerinde vatandaşlardan gelen bilgilere göre, gün içinde gözaltına alınan cami cemaatinden kişilerin hepsi serbest bırakıldı.

 

Dağıstan içişlerinden bir temsilci, gözaltına alınan kişilerin kimliği olmayan vatandaşlar olduğu açıklamasında bulundu.

 

Adının açıklanmasını istemeyen cami cemaatinden bir isim “ Bizi şubeye götürdüler ve selefi camii cemaatinin kimliklerinin kontrol edilmesi yönünde bir talimat olduğunu söylediler. Ancak ben mantığı anlamadım. Ben kimliğimi gösterdim ama yine de kontrol için götürdüler. Şubede parmak izlerini aldılar, bazı bilgileri kontrol ettiler. İşlemler uzun sürmedi, daha sorna herkesi yavaş yavaş bırakmaya başladılar” dedi.

 

 Sivil Savunma  hareketi temsilcisi Ayşe Selimhanova, yaşanan olayla ilgili savcılığa, cami cemaati adına yaptıkları sözlü başvurunun kabul edilmediğini de kaydetti. Savcılığın bu gözaltıların içişleri idaresince yürütüldüğünü ifade ettiğini belirtti.

Kavkazki Uzel,AjansKafkas