Zakayev, Umarov’u sildi

Londra/Ajans Kafkas – Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı Ahmet Zakayev, direniş lideri Doku Umarov’un Kafkasya emiri olduğuna dair ilanını yazılı bir açıklama ile değerlendirirken Çeçen-İçkerya devlet başkanlığının temsil yetkisini de tartışmaya açtı. Zakayev açıkça Umarov’u kınayıp artık Çeçen hükümetinin onu Çeçen-İçkerya Devlet Başkanı olarak takdim edemeyeceğini belirterek silahlı güçlerin parlamentoya karşı sorumlu olması gerektiğini savundu.

Emirlik ilanını Umarov için şahsi bir trajedi olarak niteleyip Zakayev sözlerine “Rahman, Rahim Allah’ın adıyla!” diyerek başlayıp şöyle sürdürdü: “Eğer açıklama doğrulanırsa, her şeyden önce bunu eski savaş arkadaşım ve arkadaşımın şahsi trajedisi olarak kabul ediyorum. Belli bir süreden beri dini sloganlarla spekülasyon yapan provokatörlerin etkisinde kaldığı yönünde bilgim vardı. Ben Dokka Umarov’u yetenekli ve sebatkar bir savaşçı, Çeçen silahlı güçlerinin komutanı olarak biliyordum. Üzüntüyle sadece şunu söyleyebilirim, Çeçen halkının düşmanları onu Çeçenya devletini yok etme amacına yönelik suç girişimine itebildi.

Çeçenlere karşı iki kanlı savaş yapan, yüz binlerce kişiyi, Çeçen liderlerini öldüren Rusya yönetimi devlet başkanımızın eliyle hedeflerine ulaşacaklarını düşündüler, ama inşallah yanılırlar. Belli liderleri kovuşturan Rusya, Çeçenya devletinin garantisinin Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Anayasası ile sağlamlaştırılmış Çeçen halkının özgürlük ve bağımsızlık iradesi olduğunu anlamıyor. Anayasanın hükmü, geçmişteki hizmeti ne olursa olsun bir sonraki liderin ölümü, hastalığı veya görevden ayrılışı ile son bulmuyor. Çeçen halkının özgürlük ve bağımsızlık yönündeki haklı mücadelesini, Çeçen halkı ve İslami değerler ile hiçbir ortak noktası bulunmayan uluslararası terörizm diye adlandırılan saflara katmaya çağıran Dokka Umarov’un açıklamasını cidden kınıyorum.  Ortaya çıkan zor durumda, bakanı olduğum Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti hükümetinin bundan sonra, kendini tüm Müslümanların emiri olarak ilan ederek, Çeçenya Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı görevinden vazgeçen Dokka Umarov’u devlet başkanı olarak sunamayacağını düşünüyorum. Hükümet ve silahlı güçler doğrudan parlamentoya boyun eğmeli. Çeçen-İçkerya Dışişleri Bakanı olarak inanıyorum ki, parlamento ortaya çıkan krizi yok etmek için gereken önlemleri alacak. Tüm silah arkadaşlarımı, eski ve yeni bakanları, tüm Çeçen silahlı gücü savaşçılarını, tüm Çeçenya vatandaşlarını, Çeçen halkının özgürlüğü ve devlet hakkı için yürüttüğü mücadelesini yok etmeye yönelik yeni provokasyona karşı kenetlenmeye çağırıyorum. Çeçen direniş saflarında hiçbir dağılmaya izin vermemek için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

 Çeçen halkı düşmanları bazı kişileri kandırabilir veya öldürebilir, ama tüm Çeçen halkını seçtikleri bağımsızlık yolundan döndüremez. Yüce Allah yardımcımız olsun! ÖZ/FT