Son 10 yılın beşinci büyük saldırısı 

4 Kasım’da Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de düzenlenen saldırı, 2004’den beri Kafkasya’da yerleşim yerlerine düzenlenen beşinci büyük saldırı oldu. 

 

Caharkale 2014

4 Kasım’da saat 2.30 sıralarında polis kontrolüne takılan bir grup direnişçi, kendilerini durdurmak isteyen üç polisi öldürdü, ardından Basın Evi’ni ele geçirdi. Kadirov’a bağlı güçler ağır silahlarla binayı kuşatma altına aldı. Basın Evinden ateşler yükselirken çatışmalar 20. nolu okula sıçradı. Ağır silahlarla şehre giren askerler okulla birlikte Basın Evi ve okulun bulunduğu bölgenin yakınlarındaki Caharkale merkez pazarına girdi. Buradan da gün boyunca alevler yükseldi. Operasyon akşam saatlerine kadar sürdü. Çatışmalarda 9 direnişçi, bir sivil (Çeçenya genç girişimciler birliği başkanının cesedi Basın Evi enkazında bulundu) ve 10 polis öldü, 28 polis yaralandı.

 

Tsentoroy 2010:

 29 Ağustos 2010’da Rusya yanlısı Çeçenya yönetiminin açıklamalarına göre, Tsentoroy köyü civarında meydana gelen çatışmada 12 direnişçi ve 6 polis öldü. 18 polis ve yedi vatandaş yaralandı. Ayrıca Kuzey Kafkasya Federal Bölge emniyet birimlerine dayanılarak sabah erken saatlerde yaşanan ilk çatışmalarda 5 polisin öldürüldüğü bildirilmişti. Ancak Kadirov bu açıklamayı yalanladı.

 

Nalçik 2005  

13 Ekim 2005’de Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin başkenti Nalçik’te bulunan başlıca devlet binaları ve güvenlik birimleri ana merkezlerine saldırı düzenlendi. RF Başsavcılığına göre, saldırıya en az 250 direnişçi katıldı. Çatışmalar sonucunda 35 polis ve asker, 15 sivil ve 95 direnişçi hayatını kaybetti. 129 polis ve asker ile 66 sivil yaralandı. Direnişçi kaynakları verdikleri kayıp sayısını 41 olarak açıkladı.

 

Caharkale 2004

21 Ağustos 2004 gecesi 400 kadar karma direnişçi birliği Caharkale’ye saldırı düzenledi. Direnişçiler polis noktalarını vurdu, okulları ve kültür evini ele geçirdi. Memorial insan hakları merkezinin açıklamasına göre, güvenlik güçleri şehri terk eden silahlı grupları takip edemedi.  Bir gecede 54 polis ve asker, 12 sivil öldürüldü. 36 kişi de yaralandı.

 

Nazran 2004  

21 Eylül 2004 gecesi İnguşetya’nın Nazran ve Karabulak şehirleri ile Orconikidze kasabasındaki güvenlik birimlerine eşzamanlı saldırı düzenledi. Nazran’da direnişçiler emniyet müdürlüğünü, geçici gözaltı merkezini ve 137. sınır birliği binasını ele geçirmeye çalıştı. Emniyet binası yakınında bir kaç saat boyunca çatışmalar sürdü. Karabulak’taki direnişçilerin hedefinde silah depoları ve OMON (özel harekat polis birliği)üssü vardı. Gece başlayan saldırılar ancak sabah saatlerinde kontrol altına alınabildi. Nazran, Karabulak ve Orconikidze’yi terk eden direnişçiler Çeçenya sınırındaki ormanlık alana çekildi. Çatışmalarda resmi rakamlara göre 98 kişi öldü ve 104 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerden 27’si, yaralananlardan 38’i sivil. 

Kavkazki Uzel, Ajans Kafkas