Natalya Estemirova Moskovada anıldı

Moskova’da Memorial insan hakları merkezi konferans salonunda yapılan Natalya Estemirova anma toplantısına arkadaşları ve sevenleri katıldı .Geceye katılanlar izledikleri ‘Berzah’ filmini müzakere etti ve Estemirova ile ilgili hatıralarını paylaştı.

15 Temmuz 2009’da Caharkale’de kaçırılan Memorial çalışanı gazeteci Natalya Estemirova İnguşetya bölgesine götürüldü ve öldürüldü, bugüne kadar katilleri bulunamadı.

 

Natalya Estemirova’nın doğum günü olan 28 Şubatta Moskova’da Memorial merkezinde bir anma gecesi düzenlendi. Gecede, Litvanyalı yönetmen Mantas Kvedaraviçüs’ün Estemirova anısına hazırlamış olduğu ‘Berzah’ filminin Rusya’da ilk gösterimi gerçekleştirildi.

 

Kvedaraviçüs’ün ‘Berzah’ filmi ilk olarak 2011’de gösterildi. Çeçenya’da yakınları kaybolan kişilerin durumunu, iki alem arasında  kalışlarını göstermek için filme Berzah isminin verildiği kaydediliyor. Filmde yakınları kayıp bir kaç kişinin hikayesi de anlatılıyor.

 

Mantas Kvedaraviçüs’ün adı geçen bu filmi çekmek için Çeçenya’da üç yıl yaşadığı kaydediliyor.

 

28 Şubatta Estemirova anısına Caharkale’de de yerel insan hakları savunucuları, arkadaşları ve yardımda bulunduğu kişilerin katılımı ile bir toplantı düzenlendi.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas