İşkence Karşıtı Komite Ruslan Kutayev davasını AİHM’e taşıyor

İşkence Karşıtı Komite Kafkas Halkları Asamblesi başkanı Ruslan Kutayev davasını AİHM’e götürüyor.

Nijni Novgorod merkezli insan hakları örgütü İşkence Karşıtı Komite, Çeçen siyasetçi ve sivil toplum adamı Ruslan Kutayev davasıyla ilgili olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuruda bulundu. İşkence Karşıtı Komite, Rusya makamları tarafından başta işkence yasağı ve adil yargılanma hakkı olmak üzere İnsan Hakları Sözleşmesinin çeşitli maddelerinin ihlal edildiğini kaydediyor.

Ruslan Kutayev, geçen yılın Şubat ayında Çeçen-İnguş halklarının sürgün edilmesinin 70. yıldönümü münasebetiyle Çeçenya’nın başkenti Caharkale’de bir konferans düzenledi. Konferansın ardından sürgünü anma yasağına karşı geldiği için Ramzan Kadirov ile görüşmeye çağrıldı. Birkaç gün sonra da uyuşturucu bulundurmak suçlamasıyla gözaltına alındı. 7 Temmuz 2014’de 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 31 Ekim 2014’de cezası üç yıl on aya indirildi.

Uzmanlar Kutayev hakkındaki suçlamaların tamamen asılsız olduğunu ve verilen cezanın siyasi bir karar olduğunu belirtiyor. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) Kutayev’i ‘düşünce suçlusu’ Memorial de ‘siyasi mahkum’ olarak tanıyor. İnsan Hakları İzleme örgütü (Human Rights Watch) de Nisan ayında Kutayev’in serbest bırakılmasını istemişti.