Dukuvaha Abdurahmanov: Üçüncü dünya savaşı yaşanıyor 

Çeçenya parlamento başkanı Dukuvaha Abdurahmanov, dış politika hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

 

Rusya yanlısı Çeçenya yönetiminin parlamento başkanı Dukuvaha Abdurahmanov, Kavpolit’e verdiği röportajda,  Rusya’nın BDT ülkeleriyle bütünleşmesi gerektiğini savundu ve Batı’nın bu ülkeleri karıştırdığını iddia etti. ‘Üçüncü dünya savaşı yaşanıyor’ ifadesini kullanan Abdurrahmanov, Ukrayna’daki gelişmeler ve Rusya Federasyonu içindeki bölünme tartışmaları ışığında şunları söyledi:

 

“SSCB’nin dağılmasının ardından Rusya’da ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde iç savaş başladı. 92’de Yugoslavya yok edildi. Bunların suçlusu Amerika ve NATO.  Şimdi artık Rusya toparlandı. Eski BDT ülkeleriyle ilişkileri yeniden kurmalıyız. Birlikte Sovyet toplumunu yarattık, birçok şey bizi yakınlaştırıyor. Ama Batı onlara Moskova ile değil AB ile entegre olmaları gerektiğini söylüyor. Bugün Ukrayna’da görüyoruz. Rusya’nın Kafkasya’yı, daha sonra Karelya ve Primorye’yi bırakması gerektiğini söyleyenler Amerika ve NATO’nun talimatlarını yerine getiriyorlar. İlk hedefimiz halklarımızın birliğini güçlendirmek olmalı. Rusya’da 193 halk yaşıyor. Ancak bir olursak her türlü sorunu çözebilecek güçlü bir devlet oluruz”.

 

Abdurahmanov Suriye konusundaki soruyu da şu şekilde yanıtladı: “Batı’nın çıkarlarına hizmet eden televizyon kanalları Kafkasya gençliğine, Rusya’nın Müslüman gençlerine orada kutsal bir savaş olduğu fikrini aşılıyor. Hayır. Orada Amerika’nın çıkarları savunuluyor, başka bir şey yok. Biz de Rusya vatandaşlarının oraya gitmemeleri için her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bizi Suriye yönetimini desteklediğimiz için suçluyorlar. Esed Suriye halkını ve Suriye devletinin egemenliğini savunuyor. Dolayısıyla onu destekliyoruz”.

 

AjansKafkas