Sohum esnemedi: Mülteci politikamız değişmedi

Sohum/Ajans Kafkas – Gürcistan ve Batılı destekçilerinin bastırmasıyla savaş sırasında Abhazya’yı terk etmiş Gürcü mültecilerin geri dönüş haklarının tanınması yönünde BM Genel Kurulu’nda kabul edilen kararın ardından BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sohum’un yolunu tuttu. Ancak Abhazya mültecilerin dönüşü konusunda tutumunun değişmeyeceğini bildirdi. Yani mülteciler aşama aşama geri dönecek ve ilk etapta Gal bölgesine yerleştirilecekler.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Başkan Yardımcısı Craig Johnstone, başkanlığındaki heyet dün Abhazya Dışişleri Bakanı Sergey Şamba ile görüştü. Şamba, Gürcü mültecilerin Abhazya’nın diğer tüm bölgelerine geri dönüşünün şu anda mümkün olmadığını belirterek “Çünkü bu yeni anlaşmazlıklara yol açar” dedi. Gürcistan’ın mültecilerin geri dönüş sürecini zorlaştırdığını ve uzattığını, bu insanların Abhazya toplumuna entegrasyonuna izin vermediğini belirten Şamba, Tiflis’in Abhaz-Gürcü meselesinin çözümüne ilişkin güç kullanma tehdidi ve Gal bölgesinde geri dönmüş insanları da korkutan provokasyonlardan vazgeçmediğini hatırlattı. Şamba “Bütün provokasyonların nedeni Abhazya’nın kontrolü sağlayamadığı izlenimini verip bölgeye uluslararası bir gücün getirilmesini sağlamaktır” dedi.

Craig Johnstone da, Abhazya yönetiminin mültecilerin geri dönüş problemleri konusundaki tutumunu anlayışla karşıladığını belirterek, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin faaliyetlerinin mültecilerin geri dönüşü için güvenli ve elverişli şartların oluşturulması, dönen insanlara yardım yapılmasına yönelik olduğunun altını çizdi. Şamba da Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin gerçekleştirdiği projeler nedeniyle teşekkürlerini dile getirirken işbirliğine hazır oldukları mesajı da verdi.

Abhazya tek taraflı olarak 1 Mart 1999’dan itibaren 60 bin kadar Gürcü mültecinin geri dönüşünü gerçekleştirdi. ÖZ/FT