Rusya değil ama müttefikleri jest yapabilir

Moskova/Ajans Kafkas – Rusya’nın Kosova’nın bağımsızlığının Batı tarafından tanınmasına misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyacağına dair beklentiler şimdilik karşılık bulmazken Moskova’da bu konudaki son spekülasyon iki de facto bağımsız cumhuriyeti tanıma işinin Rus müttefiklerine bırakılacağı yönünde.

Nezavisimaya Gazeta’nın Rus Dışişleri’nden bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Moskova, Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımayacak. Ancak Rusya’nın Tacikistan ve Beyaz Rusya gibi müttefikleri Abhazya ve Güney Osetya’yı bağımsız devlet olarak tanıyabilir. Bu konudaki adım da Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) Minsk yara Bişkek zirvesinde gelebilir.

Kosova bağlamında Abhazya ve Güney Osetya meselesinin bugün Moskova’daki BDT zirvesinde ele alınması bekleniyordu.

Ekonomik yardımlar sürecek

Rusya’nın tanıyıp tanımayacağı meselesi bir yana Moskova’nın Güney Osetya ve Abhazya’ya finansal ve insani yardımların süreceğine dair mesaj açık. Bu konudaki taahhüt 15 Şubat’taki Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında yer almıştı. Dışişleri iki cumhuriyeti tanımayacaklarını ama mali ve insani yardımın süreceğini belirtmişti. Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı Maksim Gvinciya’nın verdiği bilgilere göre şu anda nüfusunun yüzde 80’i Rus pasaportu taşıyan Abhazya’ya gönderilen emeklilik maaşları Rusya yardımının en önemli kalemini oluşturuyor. Şöyle ki Rusya 2007’de Abhazya’daki emeklilere 24.05 milyon dolar (590 milyon ruble) maaş ödedi. Abhazya Devlet Başkanlığı Basın Sekreterliği’nin verdiği bilgilere göre de Rusya’nın milli geliri 50 milyon dolar civarında seyreden Abhazya’daki yatırımları 2007’de 200 milyon doları geçti. Benzer bir durum nüfusunun yüzde 96’sı Rusya vatandaşlığına sahip Güney Osetya için de geçerli. FT