Medvedev, Bagapş’la görüştü

Moskova/Ajans Kafkas – Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, bugün Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’le bölgede yaşanan gelişmeleri müzakere etti.

Kremlin’den yapılan kısa açıklamaya göre, başkent Moskova dışındaki Gori’de yer alan başkanlık konutunda buluşan iki lider, Gürcü-Abhaz sorununa bağlı meseleleri tartıştı. Açıklamada “Bagapş, çatışma bölgesinde güvenliği sağlayan Rus barış gücü askerlerinin önemli rolünün altını çizdi. Rusya Federasyonu’nun Abhazya halkına ve sosyo-ekonomik ve insani sorunların çözümündeki yardımından dolayı teşekkür etti” denildi. Kremlin, Medvedev ve Bagapş’ın Gürcü-Abhaz sorununun çözüm sürecinde ilerleme kaydetmek için 1994 Moskova Anlaşması ve BM kararlarının yerine getirilmesinin önemine vurgu yaptığını kaydetti.

Moskova Anlaşması, şimdi Gürcistan’ın bölgeden çıkarmaya çalıştığı Rus barış gücü askerlerinin görev yapmasına olanak tanıyor. BM kararları da Kodor Vadisi başta olmak üzere tampon bölgenin silahsızlandırılmasını öngörüyor. Gürcistan, Temmuz 2006’dan beri Kodor’un yukarı kısmında asker bulunduruyor.

Rusya, resmen tanımasa da Kosova’nın bağımsızlık ilanına misilleme olarak Abhazya ve Güney Osetya ile sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkileri geliştirme politikasını yürürlüğe koymuştu. FT