İrakli Hintba: Abhazya kültürel mirasının korunmasına önem veriyor

Sohum/Ajans Kafkas – Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba, Abhazya’daki Gürcü kültürel mirasının tahrip edildiği iddialarını yalanladı.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın, Abhazya’daki tarihi ve kültürel anıtların kasıtlı şekilde yok edildiği iddialarını yorumlayan Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba, Abhazya yönetiminin bölgesindeki tarihi ve kültürel mirasa büyük önem verdiğini, ayrıca söz konusu eserlerin Gürcü kültürüne mal edilemeyeceğini söyledi.

26 Mart’ta Gürcistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nino Kalandadze verdiği brifingde Abhazya’da bulunan kültürel mirastan ‘Gürcü izlerinin’ silinmesi ile ilgili çalışmanın olduğunu, Gürcistan tarafının bu konuyu 28-29 Mart’ta yapılacak Cenevre görüşmelerinde gündeme getirmeyi planladığını açıkladı. Kalandadze ayrıca, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı’nın UNESCO’ya Abhazya’daki Gürcü tarihi ve kültürel mirasının kasıtlı şekilde yok edilmesinin engellenmesi için resmi olarak başvuruda bulunduğunu kaydetti.

“Abhazya’da tarihi-kültürel mirasa, Hıristiyanlık anıtları da dahil olmak üzere büyük bir önem veriliyor” açıklamasında bulunan Abhazya Dışişleri Bakan Yardımcısı İrakli Hintba ise “Ülkemizde restorasyona ihtiyaç duyan Hıristiyan mimari eserleri var. Bunların sayısı hiç de az değil. Abhazya, kültürel mirasının restorasyonu ile ilgilenecektir. Üstelik ‘Gürcü izi’ olduğu söylenen eserler, VIII-XI yüzyılları temsil eden ayrı bir kültürel grubu temsil eden mimari anıtlardır” dedi. Hintba, söz konusu eserlerden Bediyski tapınağının 1992-1993 savaşı sırasında Gürcü askerlerin bombardımanı sonucu hasar gördüğünü de Hatırlattı.

Abhazya yönetimi defalarca UNESCO’ya tarihi-kültürel mirasların korunmasına yardımcı olunması ve özel bir öneme sahip Hıristiyan anıtlarının UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilmesi için başvurdu. Ancak bu taleplerin görmezden gelindiği bildiriliyor.

Hintba ayrıca, Cenevre görüşmelerinde Abhazya heyetinin bölgesindeki tarihi hatıraların korunmasıyla ilgili detaylı bilgi sunacağının da altını çizdi. APSNPRS/ÖZ/YA