Fransızlar Abhazya’nın fakirini mesut edecek

Sohum/Ajans Kafkas – Fransa’nın önde gelen insani yardım örgütü Première Urgence Abhazya’da bu kez ‘oldukça’ fakir kesimlerin yaşam standardını yükseltmek için bir programa başlıyor.

14 yıldır Abhazya’da çalışmalar yapan örgüt, Avrupa Topluluğu İnsani Yardım Bürosu’nun (ECHO) finanse ettiği proje çerçevesinde ‘köy ekonomisi’, zanaatkar ve tüccarlara yönelik ‘ekonomik kalkınma’, kapı, pencere ve çatıların değiştirilmesi ile ilgili ‘konutların yeniden inşası’ programlarını yürütecek.

Première Urgence Abhazya misyon başkanı Veronika Miollana’nın verdiği bilgilere göre, proje Sohum, Gulripş, Oçamçira, Tkuarçal ve Gal bölgelerini kapsıyor. 180 çiftçi ve ailesi örgütün yardımlarından yararlanacak. Avrupa Komisyonu, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, İsviçre Gelişim ve İşbirliği Ajansı, Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan mali destek alan Premiere Urgence, halihazırda Gulripş ve Dranda’da da farklı alanlarda, Oçamçira bölgesinin Kındıg köyünde sebze yetiştirilmesi konusunda köylülere öncülük ediyor. Örgütün uzmanları Gal bölgesinin Piçora ve Gudava köylerinde, Oçamçıra’nın Kuaçara, Merkul, Şeşelet köylerinde ve Tkuarçal bölgesinin Açguar köyünde mısır yetiştirilmesinde, Oçamçıra’nın Çlou ve Gup köylerinde, Tkuarçal’ın Akarmar kasabasında hayvancılığa yardımcı oluyor. Abhazya’nın beş bölgesinde 120 aileyi kapsayacak şekilde esnaflığın gelişmesi projesi gerçekleştiriliyor. APSNPRS/ÖZ/FT